Дипломатична академія України

імені Геннадія Удовенка при МЗС

UK|EN facebook twitter

30-31 травня 2018 р. | Міжнародне співробітництво

3й Форум з енергетичної політики країн Центральної та Східної Європи: "Виклики та можливості інтеграції газових ринків України та ЄС

30-31 травня 2018 року у Будапешті (Угорщина) відбувся 3й Форум з енергетичної політики країн Центральної та Східної Європи: “Виклики та можливості інтеграції газових ринків України та ЄС. Який внесок можуть зробити країни-сусіди?”, організований провідним угорським аналітичним центром REKK Foundation.
На запрошення REKK у Форумі взяла участь провідний фахівець відділу міжнародного  співробітництва та комунікацій Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС Віра Константинова, представивши візію наявних можливостей і прихованого потенціалу українських підземних сховищ газу (ПСГ) як складової енергетичної безпеки країн ЦСЄ.

 

Ключовими завданнями даного форуму було визначено: оцінка трансформацій українського газового ринку завдяки законодавчим і організаційним реформам; уточнення майбутніх сценаріїв газового транзиту через Україну; розуміння ймовірних вигод від взаємоінтегрованого газового ринку, зокрема, інтеграція між Україною та її сусідами-країнами ЄС (Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією); визначення перешкод для більш фундаментальної інтеграції газових ринків між Україною та її сусідами; вироблення рекомендацій щодо подальших кроків з просування безпечного, ефективного та інтегрованого газового ринку в рамках ініціативи CESEC, включно з Україною.

 

Під час свого виступу на сесії, присвяченій українським ПСГ, Віра Константинова закцентувала увагу на важливості прискорення інтеграції української ГТС з її ПСГ до газового ринку Європи. “Дійсно, від початку російської агресії, Україна здійснила безпрецендентні кроки на шляху до встановлення європейських “правил гри” на енергетичних ринках. Значний інтерес, який наявний у європейських операторів, до ГТС України продиктований в тому числі унікальністю українських ПСГ. Там, де бізнес бачить комерційні можливості, важливо усвідомити, що українські сховища можуть стати стратегічними інвестиціями у енергетичну безпеку Європейського континенту, особливо для регіону ЦСЄ, таке собі регіональне рішення для сталого майбутнього на довгострокову перспективу”, – переконана В.Константинова.

Дискусії в рамках Форуму торкалися широкого спектру питань, в тому числі, питань побудови геополітичних проектів, метою яких є виключення України з транзитної мапи Європи. “Норд Стрім-2 перебуває абсолютно поза логікою єдиного енергетичного ринку, до якого прагне ЄС. Український національний інтерес полягає в тому, щоб зберегти транзит. Проте, важливо розуміти, що це є також спільним інтересом України та європейських партнерів. Угода про асоціацію діє, і вона має бути бар’єром, юридичним інструментарієм недопущення використання енергетичних ресурсів третіми країнами як енергетичної зброї, враховуючи роль української ГТС у забезпеченні енергетичної безпеки Європи”, – зазначила провідний фахівець.


Регіональний центр досліджень енергетичної політики (REKK) – провідний угорський think tank, який з 2004 року здійснює комплексні дослідження і консалтинг з розвитку ринків електроенергії та природного газу (https://rekk.hu).