Дипломатична академія України

імені Геннадія Удовенка при МЗС

UK|EN facebook twitter

5 березня 2018 р. | Панельна дискусія | ЦМД

Панельна дискусія “Вибори президента РФ і зовнішньополітичний порядок денний для України”

5 березня в Дипломатичній академії України імені Геннадія Удовенка відбулася панельна дискусія “Вибори президента РФ і зовнішньополітичний порядок денний для України”.

 

Участь у дискусії взяли:

Сергій Корсунський – Директор Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України;

Михайло Пашков – Співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центра Разумкова;

Ганна Гопко – Народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах.

Модерувала дискусію Олена Снігир — провідний фахівець Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України.

 

Під час дискусії спікери зійшлися на думці щодо незмінності зовнішньої політики Росії після виборів президента РФ, оскільки відсутні будь-які чинники, які могли б посприяти таким змінам.

 

Сергій Корсунський зазначив, що Росія очікувано продовжить агресивну зовнішню політику щодо України та країн Заходу. Особливого загострення слід очікувати в період з осені 2018 та протягом 2019 рр. (підготовка та проведення президентських і парламентських виборів в Україні). Росія активізує експансію на всіх напрямках відносин з Україною — починаючи з інформаційної та культурної сфери і до сфери військового протистояння.

Окремим проблемним питанням було визначено проведення виборів в окупованому Криму та формування позиції української влади щодо цієї події. Серед іншого, піднімалося питання відповідальності українських громадян у разі їхньої участі у голосуванні під час виборів президента РФ на території тимчасово окупованого Криму.

 

Михайло Пашков, в свою чергу, звернув увагу на те, що в Росії створені такі внутрішньополітичні, інституційні та соціальні умови, які найбільшим чином сприяють експансивній політиці Кремля на міжнародній арені та репресивній політиці всередині самої Росії. Серед таких чинників були зазначені кількісні показники сфери силової та воєнної політики РФ (в т.ч. бюджетні витрати та кількість особового складу), соціологічні дані щодо підтримки населенням політики Путіна тощо.  Стратегічна спрямованість Росії на протистояння із Заходом та розширення сфери російського впливу у світі знайшла своє підтвердження у промові президента РФ перед Федеральними Зборами. Додатковою перевагою Кремля у протистоянні із Заходом та війні з Україною є свобода російського президента від договірних зобов’язань, швидкість прийняття рішень та невичерпність людських ресурсів.

В цьому контексті, недоліком зовнішньополітичної діяльності України називалася відсутність середньострокової концепції відносин з Росією. Для її розробки нагальною потребою є аудит договірної бази між Україною та Росією з визначенням тих договорів, які вже не є актуальними або можуть бути розірвані без негативних наслідків для України.

 

Ганна Гопко наголосила на потребі посилити юридичну складову відстоювання інтересів України через інструменти Угоди про асоціацію з ЄС, зокрема в тій частині, яка стосується будівництва Північного Потоку – 2, окреслила складнощі на шляху утримання та посилення санкційного режиму проти Росії та наголосила на потребі здійснення комплексного аудиту договірних відносин між Україною та РФ.

В умовах посилення загроз з боку РФ для внутрішньополітичного порядку денного України спікери виділили потребу зміцнення оборонного сектору, проведення внутрішніх реформи та активної реалізації  євроінтеграційного порядку денного.

У сфері зовнішньої політики Києву слід бути готовим до загроз та викликів зумовлених:

  • вразливістю країн ЄС до російського впливу;
  • ослабленням євроатлантичної солідарності у протистоянні російській агресії;
  • намаганням Кремля реалізувати власний сценарій реінтеграції окупованих територій Донбасу з Україною через просування відповідного мандату миротворчої місії ООН.

 

Під час дискусії була також представлена аналітична записка, підготовлена фахівцем Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України Вікторією Халанчук “Вибори президента РФ. Виклики та можливості для України”. Аналітична записка доступна до перегляду на сторінці публікацій Центру.

 

Відео панельної дискусії доступне за посиланням https://www.facebook.com/DiplomaticAcademyUkraine/videos/1641597515960149/