Європа-2021: випробування газпромівським багнетом. Що відбувалося на газовому ринку ЄС?
В грудні 2021 року ціни на природний газ на європейських газових хабах часом перевищували безпрецедентний історичний максимум у $2200 за тис. куб.м. Що насправді відбувалось на газовому ринку ЄС — важливе питання для України, оскільки за обставин російської агресії саме з європейського ринку вже сьомий рік імпортуються необхідні обсяги газу. В дослідженні здійснено спробу вперше системно і детально проаналізувати фактори та передумови зростання газових цін, роль Росії в ціновій ескалації та поточну політику ЄС по мінімізації наслідків різкого здорожчання газу.
Автори: Михайло Гончар, Ігор Стукаленко, «Стратегія XXI»
Масштабний витік даних Міноборони Польщі. Таємна операція Росії?
Стало відомо, що в мережу просочилася безпрецедентно велика за обсягами база даних польських військових — від інформації про спідню білизну до даних про протитанкові ракети та винищувачі F-16. Деяка інформація є надзвичайно цінною для іноземних спецслужб. Базу вже завантажили користувачі з понад десятка країн, зокрема з Росії та Китаю. Наразі військові Польщі шукають винних і оцінюють збитки.
Тож що насправді сталося в сусідній з Україною державі? І які наслідки це матиме?
Автор: Станіслав Желіховський, ДАУ
Щодо залучення інвестицій з Королівства Саудівська Аравія, Об’єднаних Арабських Еміратів та Держави Катар в економіку України
Основними інвесторами Королівства Саудівська Аравія, Об’єднаних Арабських Еміратів та Держави Катар є державні інституції або приватні корпорації, уповноважені державою. Тому співпраця в інвестиційному напрямі на державному рівні є основою успіху щодо залучення інвестицій з цих країн.
У дослідженні розглянуто підходи до інвестування Королівством Саудівська Аравія, Об’єднаними Арабськими Еміратами та Державою Катар в економіки інших держав та запропоновано пріоритетні сектори для залучення їх інвестицій в економіку України.
Автори: Наталія Гавриленко, Іван Ус, Анатолій Бобровицький, «НІСД»
Pax Americana vs Pax Sinica
Упродовж останніх років суттєво загострились відносини між Сполученими Штатами Америки та Китайською Народною Республікою. Глобальне протистояння цих двох потуг дедалі більше стає фактором, що значною мірою впливає на формування нового світового порядку.
Наразі передчасно стверджувати, що така конкуренція може народити насправді нову біполярну систему, проте існуючий паритет сил мультиполярного світу зазнає значних силових змін з укріпленням Пекіна та Вашингтона як основної осі протистояння.
Автори: Сергій Герасимчук, Олександр Краєв, «Українська призма»
Стратегія «тотальної оборони» для України
Підписана 25 березня 2021 року президентом України В. Зеленським Стратегія воєнної безпеки України не тільки значно краща за такі три попередні документи, але й дає можливість чітко усвідомити, що найкращий шанс України у справі запобігання подальшого конфлікту з Росією — це зробити себе неперетравною для «російського ведмедя» — за прикладом дикобраза.
Зважаючи на масштаб самого документа, на поточні «переговори» між Росією та західними державами, на ймовірний вплив «тотальної оборони» на життя сотень тисяч українців, а також на його важливість, як стримувального фактора російської агресії, аналіз поділяється на кілька частин.
Автори: Джордж Волошин, Євген Стахів, «Борисфен Інтел»