Чинна практика РФ щодо континентального шельфу, ВЕЗ та свободи міжнародної навігації у прибережних зонах (Балтійське море, Арктика, Далекий Схід, Каспійське море, Чорне море)

Морська політика Російської Федерації має кількасот річний історичний досвід просування інтересів імперії, а згодом глобальної держави, на морських просторах. Сьогодні Москва успішно поєднує в своїй морській політиці усі можливі інструменти та засоби економічного, правового, науково-технічного та військового впливу. Незмінною залишається її головна стратегія — утвердження паритетного із США морського впливу РФ. На шляху до своєї мети Москва демонструє виняткову тактичну маневреність, втілюючи в сучасних морських правових реаліях експансіоністські морські практики США з позаминулого та минулого століття. При цьому, обмеження, які накладає на російські морські апетити сучасна система морського права, розглядаються Росією як тимчасові, а саме морське право бачиться РФ як незавершена і недосконала матерія, яку можна і треба змінювати, створюючи нову політичну реальність.

Асиметричний характер відносин між Україною та РФ та завдання, які ставить перед собою Москва в Чорноморському басейні, дозволяють їй використовувати увесь набутий у цій царині досвід. Розуміння інструментарію та практик РФ в інших частинах світового океану та у її відносинах з сусідніми країнами важливе для розвитку морської політики України, невід’ємною частиною якої є захист українських інтересів від зазіхань РФ.

Аналітична записка “Безпекова ситуація в Азово-Чорноморському регіоні”, підготовлена аналітикинею  Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС Оленою Снігир, ознайомитися з матеріалами можна на платформі “Академія Онлайн”.

Меню