Дайджест | 22-28 січня 2022 р.

Білорусь-Україна: занурення в холод

Налагодження діалогу на найвищому рівні, що намітилося під кінець 2019 року, відкривало нові горизонти розвитку співпраці у всіх сферах. Перша половина 2020 року відбулася в оптимістичному ритмі двосторонніх дипломатичних та економічних взаємодій. Проте масові порушення прав людини під час проведення президентської виборчої кампанії у Білорусі змусили офіційний Київ солідаризуватися з позицією Європейського Союзу та США та підтримати представників білоруського суспільства, які шукають притулку від масових політичних репресій.

Білоруська влада своїми заявами про пряму чи непряму причетність України до організації масових заворушень на території Білорусі під час виборів підлила олії у вогонь, затверджуючи вище керівництво України у думці про необхідність підтримки демократичних сил та громадянського суспільства.

Політична криза у двосторонніх відносинах доповнила і ті негативні наслідки від пандемії коронавірусу, які підкосили показники економічної кооперації.

До кінця 2020 року двосторонній порядок денний на політичному рівні виявився практично замороженим.

Автор:  Геннадій Максак, «Українська призма»

Підсумки візиту президента Ірану Саїда Ебрахімі Райсі до Росії 19-20 січня

19-20 січня 2022 року відбувся перший офіційний візит президента Ісламської Республіки Іран Саїда Ебрахімі Райсі до Російської Федерації. Поїздка високопосадовця відбулася на тлі зростання напруженості між Росією та західними державами, а також затягуванням переговорного процесу щодо повернення Ірану та США до участі в Спільному всеосяжному плані дій.

У дослідженні проаналізовано підсумки візиту президента Ірану Саїда Ебрахімі Райсі до Росії. Наведено основні позиції сторін у ході переговорів. Розглянуто політичний контекст візиту.

Автор:  Віталій Ярмоленко, «НІСД»

Тенденції зовнішньої торгівлі товарами України за підсумками 2021 року

Досліджено тенденції зовнішньої торгівлі товарами України у 2021 році. Виокремлено динаміку експорту та імпорту як в товарному, так і географічному розрізі.

Ключовий висновок: в основі збільшення вартісних надходжень від експорту лежить зростання цін, в той час, як фізичні обсяги експорту скоротилися.
Автор:  Іван Ус, «НІСД»

Безпековий діалог між США та Росією

Головною подією у світі в січні 2022 року став початок переговорів між Заходом та Росією щодо умов нормалізації відносин сторін та деескалації ситуації довкола України. Як і слід було очікувати, перші раунди таких переговорів за участю представників дипломатичних відомств США і Росії 10 та 21 січня ц. р. у Женеві фактично завершилися безрезультатно.

США та Росія не змінили своїх позицій і домовились лише про проведення діалогу з окремих аспектів, які стосуються безпеки в Європі. Разом з тим США повністю відкинули вимоги Москви щодо відмови НАТО від подальшого розширення на схід, скорочення військової присутності Альянсу в Центрально-Східній Європі та країнах Балтії, а також закриття перспектив євроатлантичної інтеграції для України та Грузії.

З огляду на це, Захід та Росія продовжують консультації у згаданій сфері, які супроводжуються взаємним тиском сторін. Причому, як і раніше, Росія зберігає високий рівень військової активності поблизу кордонів України, що створює пряму загрозу безпеці нашої держави.

Автор:  Іван Січень, «Борисфен Інтел»

Перебування військових кораблів нечорноморських країн НАТО в Чорному морі за 2021 та у січні 2022

З початку 2021 року у Чорному морі перебував 31 корабель нечорноморських країн НАТО. Це найбільша кількість з 2014 року. Однак, на початку 2022 року станом на 23 січня триває традиційна «новорічна пауза», ракетний фрегат ВМС Франції залишив Чорне море 2 грудня. Водночас РФ продовжує застосування тактику «розтягування» кораблів 6-го флоту США та постійних військово-морських груп НАТО між різними театрами.

Виконавець:  «BlackSeaNews»

Putin’s threatened invasion is already hitting the Ukrainian economy hard

Поки світ чекає, щоб побачити, чи продовжиться загроза вторгнення Володимира Путіна в Україну, загрозлива військова позиція Росії вже сильно вдаряє по українській економіці.

Оскільки 14 січня 2022 року наростали побоювання щодо нагромадження російських військ на кордоні з Україною, дохідність українських суверенних єврооблігацій у доларах США раптово зросла до 11-14%. Відтоді вони піднялися іще вище. Як наслідок, Україна фактично втратила доступ до міжнародного фінансового ринку.

Автор:  Андерс Ослунд, «Стокгольмський форум вільного світу»

South Korea’s Military Build-up Could Prove Counterproductive to National Security: Parochial Interests Exploit Nationalism

Південна Корея (Республіка Корея, або РК) провела випробування балістичної ракети (БРПЧ) зі свого новозбудованого підводного човна у вересні 2021 року. Повідомляється, що БРПЧ була розроблена на основі Hyunmoo-2B, в якій президент Мун Чже Ін виявив сильний інтерес. 23 липня 2020 року він відвідав Агентство оборонного розвитку і високо оцінив його досягнення, зокрема розробку Hyunmoo-2B, сказавши, що РК «посідає шосте місце у світі за військовою потужністю».

Однак прагнення нації до грізної армії може суперечити тому, що необхідно для захисту народу, тому що Південну Корею мотивує національне бажання отримати вищий статус у світі, а не аполітична національна безпека. Націоналізм був використаний місцевими інтересами, пов’язаними з аерокосмічними галузями, і це стосується не лише ракетного озброєння, а й винищувачів вітчизняного виробництва. Південна Корея може стати прикладом розповсюдження зброї в результаті злиття бажання продемонструвати велич нації та місцевих промислових інтересів.

Автор:  Такеші Ватанабе, «Національний інститут оборонних досліджень»

Меню