Дайджест | кінець червня 2022 р.

Громадська думка в Німеччині, Франції і Нідерландах

Громадська думка — центральний елемент ухвалення рішень у демократичних суспільствах. Війна Росії проти України змусила Захід переглянути свою політику щодо України. Однак концептуальна зміна країн ЄС щодо України стосується не лише війни. Майже два десятиліття Україна стукала у двері ЄС. Наприкінці лютого 2022 року Україна подала заявку на членство в Європейському Союзі. Відтоді країна ґрунтовно готувала ЄС до того, щоб він ухвалив рішення щодо України. Окрім виконання Угоди про асоціацію та імплементації реформ, спрямованих на наближення України до ЄС, Київ відповів на анкету Європейської комісії, яка визначає готовність України щодо початку процесу вступу. Проте шлях до ЄС не є цілком технічним. Уряди країн-членів ЄС повинні будуть дати свою згоду на заявку України в ЄС, запропонувавши нашій країні статус кандидата. Таке рішення не може бути ухвалене без урахування громадської думки.

Загальна мета опитування полягала в тому, щоб визначити рівень підтримки прагнень України стати кандидатом на членство в ЄС і з’ясувати, чи підтримують громадяни Німеччини, Франції та Нідерландів вступ нових членів, коли ті будуть готові. Крім того, поставлено запитання респондентам про кінцеву мету тієї підтримки, яку їх країни надають Україні для боротьби з російською агресією. Отримані дані мають допомогти Німеччині, Франції та Нідерландам розробити основану на фактах політику щодо заявки Києва на членство в ЄС та протидії російській агресії. Крім того, ці результати даватимуть змогу Україні краще відчути настрій у німецькому, французькому та нідерландському суспільствах та відповідно скорегувати свою політику.

Автор:  Леонід Літра, «Нова Європа»

Велика Британія оновлює законодавство у сфері національної безпеки

У парламенті Великої Британії 23 травня 2022 року був представлений проєкт рамкового закону «Про національну безпеку», підготовлений Міністерством внутрішніх справ країни на заміну попереднього законопроєкту «Про протидію загрозам державі». Метою документа є оновлення чинного законодавства у сфері національної безпеки, його адаптація до сучасних викликів і загроз, особливо у контексті агресивної зовнішньої політики РФ та широкомасштабної російської агресії проти України.

Автор:  Володимир Паливода, «НІСД»

ТурбоАтака «Газпрому»: чим вона загрожує Європі й Україні

Про можливу реанімацію «Північного потоку-2» і кремлівські сценарії мультикризи.

Автори:  Михайло Гончар, Денис Вінський, «Стратегія XXI»

Позиція Ізраїлю щодо широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну

Досліджено позицію Держави Ізраїль стосовно повномасштабної війни РФ проти України. Визначено фактори, які обґрунтовують стриману реакцію Ізраїлю на російську агресію. Схарактеризовано позицію ізраїльської політичної еліти й суспільства стосовно цієї проблеми та допомогу, яку Ізраїль надав Україні.

Автор:  Микола Замікула, «НІСД»

Досвід Ізраїлю щодо формування стратегії національної безпеки

В аналітичній записці досліджено досвід Ізраїлю щодо формування стратегії національної безпеки. Хоча Ізраїль прагне розвивати й зміцнювати мирні відносини із сусідами, його стратегія загалом ґрунтується на сталому припущенні, що політика стримування та мирні договори можуть будь-якої миті зруйнуватися.

Таким чином, латинський вислів Si vis pacem, para bellum (Якщо хочете миру, готуйтеся до війни) усе ще є актуальним для цієї держави. З огляду на це Ізраїль прагне підтримувати високий рівень безпеки та постійну готовність до реагування на можливу ескалацію, а також мобілізації ресурсів у стислі терміни з метою виконання обов’язку із захисту нації, забезпечення її існування та перемоги в кожній війні.

Автор:  Костянтин Войтовський, «НІСД»

Україна – ЄС: Три. Чотири. Висновок!

Оптимістичні результати приніс Україні тиждень з 13 по 19 червня у відносинах з Європейським Союзом. Широкомасштабна адвокаційна робота українських «об’єднаних дипломатичних сил» для отримання статусу кандидата на членство в Європейському Союзі дала результат. Хоча тільки проміжний. Європейська комісія оприлюднила свої висновки за результатами розгляду заявки на членство в ЄС України, Молдови та Грузії.

Автор:  Геннадій Максак, «Українська призма»

Результати парламентських виборів у Франції

Проаналізовано результати парламентських виборів у Франції 19 червня 2022 року та  їх вплив на розвиток внутрішньополітичних процесів у Французькій Республіці.

Автор:  Вікторія Орлик, «НІСД»

Політичні підсумки 25-го петербурзького міжнародного економічного форуму

Проаналізовано основні політичні підсумки 25-го Петербурзького міжнародного економічного форуму, який відбувся на фоні повномасштабної війни Росії проти України та застосування міжнародного санаційного тиску на РФ.

Автор:  Віталій Ярмоленко, «НІСД»

President Xi’s damage control focuses on Europe and the Chinese economy

For Chinese President Xi Jinping, dispatching his special envoy to Europe for a three-week charm tour was just one of many acts of high-stakes damage control ahead of the Twentieth Chinese Communist Party Congress this autumn.

Xi’s economy is dangerously slowing, financing for his Belt and Road Initiative has tanked, his zero-Covid policy is flailing, and his continued support of Russian President Vladimir Putin hangs like a cloud over his claim of being the world’s premier national-sovereignty champion as Russia’s war on Ukraine grinds on.

Few China watchers believe Xi’s hold on power faces any serious challenge, but that’s hard to rule out entirely given how many recent mistakes he’s made. So, Xi’s taking no chances ahead of one of his party’s most important gatherings, a meeting designed to assure his continued rule and his place in history.

Автор:  Фредерік Кемп, «Atlantic Council»

Towards ICCS 2022 – Humanity’s Dark Side: Coping with a Failing World Order

Various crises have exposed fault-lines in the existing global order. It has spotlighted the existing differences in ideologies across the world. It is necessary to engage complexity and conflict differently by paying attention to what the circumstances and contexts illuminate about humanity’s dark side.

Автор:  Джон Олдердайс, «RSIS»

Меню