Дайджест | кінець червня – початок липня 2022 р.

Від G7 до G20. Підсумки та перспективи

У Кремлі намагаються перетворити Росію на провідний центр сили глобального рівня зі власною сферою виключного впливу, домінуючою роллю у розвитку світових процесів та правом диктату своєї волі іншим країнам. Замість цього, напад на Україну призвів лише до поглиблення міжнародної ізоляції Росії, як країни-агресора та окупанта.

Неспроможність Москви швидко досягти своїх цілей у відношенні завідомо слабшого противника наочно свідчить і про її нездатність реально протистояти США/НАТО у звичайній війні. Все це і визначає нинішнє ставлення Заходу до Росії, що було продемонстровано в ході нещодавнього саміту «Групи семи» (G7) у Баварії. І ось тепер Москва очікує саміту «Групи двадцяти» (G20) для того, щоб хоч якось виправити ситуацію. Хоча, це їй навряд чи вдасться.

Автор:  Іван Січень, «Борисфен Інтел»

Зовнішня торгівля товарами України у січні-травні 2022 року

Розглянуто підсумки зовнішньої торгівлі товарами України за перші п’ять місяців 2022 року. Проаналізовано вартісні та фізичні обсяги, а також географічну структуру.

Автор:  Іван Ус, «НІСД»

Без Качинського: навіщо польська влада розпочала масштабне оновлення

Відхід з польського уряду найвпливовішого політика Польщі дає старт масштабній реконструкції — правляча коаліція поступово починає готуватися до наступних виборів. Якими будуть ці зміни і що це буде означати для Польщі та для її відносин з Україною?

Автор:  Станіслав Желіховський, ДАУ

Кіберскладник російсько-української війни: уроки та оцінки міжнародної спільноти

Кіберскладник російсько-української війни перебуває у фокусі особливої уваги урядів, військових та спеціальних відомств, міжнародних організацій, експертних груп тощо. Від початку конфлікту сприйняття цієї активності поступово еволюціонувало. У перші тижні після вторгнення (попри низку серйозних атак на об’єкти критичної інфраструктури в різних країнах світу) аналітики відзначали очевидну відсутність масованої кампанії, на яку очікували. Коли 8 квітня з’явилися повідомлення про АРТ-атаку хакерської групи Sandworm (UAC-0082) з використанням Industroyer2 та програм-вайперів (wiper) для виведення з ладу автоматизованих систем управління (АСУ) енергетичних систем України, експерти почали впевненіше заявляти, що у світі почалася кібервійна. Таке саме визначення з’явилося й на сторінках світових ЗМІ.

Водночас і уряди, і експертні кола, очевидно, очікували від РФ усе-таки інтенсивніших і масштабніших дій у кіберпросторі. Про це, зокрема, може свідчити заява Президента США від 21 березня. Деякі аналітики припустили, що в березні – травні в цілому спрацювали українські та західні стратегії стримування. Росія ж розглядає серйозніші кіберудари по країнах НАТО тільки як можливу резервну тактику в разі, коли ситуація загостриться до фази «екзистенційного конфлікту».

Автор:  Сергій Гнатюк, «НІСД»

Саміт НАТО у Мадриді. Мрії Путіна збуваються з неймовірною швидкістю

Про підсумки саміту НАТО у Мадриді. А саме: яким чином західна спільнота реагує на нові виклики, які рішення були прийняті і чого очікувати Україні.

Автори:  Станіслав Желіховський, Вікторія Вдовиченко

Global Sanctions Dashboard: Russia default and China secondary sanctions

In early June, after painstaking negotiations among the 27 member states, the EU did agree on banning seaborne imports of Russian oil and reducing Russian oil imports by 90 percent by the end of this year. Pressure had grown in the intervening weeks, as Russia’s record revenues–enabled by high prices–had helped the ruble appreciate beyond pre-invasion exchange rates.

This week’s main development has been Russia’s (predictable) failure to meet small dollar-denominated interest payments. The Ministry of Finance had skillfully avoided defaulting in April but, this time, the expiration of the US Treasury exemption for the servicing of foreign debt simply meant that Western institutions could not process payments to bondholders.

Автори:  Чарльз Лічфілд, Мая Ніколадзе, «Atlantic Council»

Growing Food Insecurity – Global Water Crisis: Options for Food Security

Water is indispensable for agriculture. Farming globally, on which millions depend for livelihood, has become more volatile due to water insecurity. It has worsened due to climate change-induced droughts and floods, which have grown in intensity and frequency worldwide. In Asia, the growing water insecurity has caused unpredictable food production, requiring enormous imports from other regions.

Автори:  Пол Тенг, Женев’єв Доннеллон-Мей,  «RSIS»

Меню