Дайджест | кінець квітня 2023 р.

Вторгнення Росії підкреслює необхідність більше інвестувати в українознавство

(англ. Russia’s invasion highlights the need to invest more in Ukrainian studies)

Минулий рік війни викликав безпрецедентний інтерес до українознавства, водночас створивши величезні виклики та захоплюючі можливості. Українознавство нині широко визнано важливою галуззю, яка потребує набагато більшої міжнародної уваги. Найважливішим завданням на цьому етапі є запобігання подальшій ерозії академічного потенціалу України та створення умов для сталого післявоєнного розвитку.

Автор(и): Олександра Гайдай, Atlantic Council (США)

Ходіння по вогню: розмінування в Україні

(англ.Walking on Fire: Demining in Ukraine)

Близько 30% території України (174 000 кв. км) зазнали інтенсивних бойових дій. Ця територія потребує обстеження та очищення від величезної кількості вибухонебезпечних предметів, залишених окупантами. Таким чином, Україна є найбільшою замінованою територією у світі, випереджаючи таких колишніх лідерів, як Афганістан і Сирія. Територію, що потребує очищення, все ще дуже важко оцінити або навіть отримати доступ до неї, оскільки бойові дії все ще тривають: близько 18% простору України залишаються під окупацією.

Автор(и): Юлія Осмоловська, GLOBSEC

Велика стратегія малих альянсів

«Велика стратегія малих альянсів»  залишається актуальною, а регіональні формати продовжують демонструвати активність. Наразі постає необхідність дати оцінку їх дієвості за нових обставин, визначити пріоритетні альянси та наповнити їх діяльність змістом, що відповідає поточним викликам, калібрувати цілі та плани щодо їх імплементації відповідно до наявної міжнародної ситуації.

 Автор(и): Сергій Герасимчук, Михайло Драпак, Українська Призма

Утримати Чорногорію від сербських лап

(англ. Keeping Montenegro From Serbia’s Clutches)

Після майже 30 років перебування при владі як президентом, так і прем’єр-міністром Міло Джуканович був вигнаний з уряду Чорногорії. Джуканович привів маленьку балканську країну до незалежності від Сербії (у 2006 році) і членства в НАТО (у 2017 році), зрештою не зміг уникнути постійних звинувачень у корупції, які супроводжували його на посаді і стали центральним елементом передвиборчої кампанії.

Автор(и): Ешлі Морфорд, Флака Ісмаїлі, CEPA

США-Південна Корея: от би й Україні такі гарантії безпеки

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль здійснив державний візит у США, приурочений до 70-річчя встановлення американо-корейського альянсу. «Наш альянс неодноразово тестувався, і щоразу ми підіймалися», — йдеться у спільній декларації лідерів. Нинішній час — не виняток. Наразі альянс випробовують Північна Корея з її ядерними та ракетними загрозами, посилення американо-китайського протистояння, російська агресія проти України, а також витік документів із Пентагону.

Автор(и): Наталія Бутирська, Дзеркало тижня

Великий вплив китайських операцій за кордоном

(англ. The Long Arm of China’s Overseas Influence Operations)

17 квітня ФБР заарештувало двох чоловіків, Лу Цзяньвана і Чень Цзіньпіна, за федеральними кримінальними звинуваченнями, пов’язаними з операцією на посту китайської поліції в Брукліні, Нью-Йорк. Це одні з перших подібних звинувачень проти більш ніж ста закордонних китайських «поліцейських дільниць», що працюють на міжнародному рівні, багато з них без дозволу на перебування в країні. Американський адвокат Бреон Піс зазначив, що зараз звинувачення є кристально чіткою відповіддю Китайській Народній Республіці, що США переслідує їх та знає, що вони роблять. ФБР має намір зупинити подібні злочини в Сполучених Штатах Америки.

Автор(и): Даніель Плетка, Foreign Policy

НАТО, а не “гарантії безпеки”: чому Києву варто зосередитися на одній меті

Яку стратегію має обрати Україна, готуючись до саміту НАТО у Вільнюсі? Українські одночасні, через кому, заклики до членів НАТО розпочати процес вступу до Альянсу і також надати “гарантії безпеки” – розпилюють зусилля і створюють непорозуміння. Наразі позиція України звучить фактично як фінляндський варіант: ми хочемо швидкого (без ПДЧ) вступу до НАТО, і проміжний етап – тимчасові гарантії безпеки на період до вступу (які Фінляндії надала Велика Британія). Але у України є те, чого не було у Фінляндії – війна. Від Вільнюського саміту нам потрібне посилення підтримки України для наближення Перемоги плюс політичне рішення про швидкий вступ України до НАТО одразу після неї. А “гарантії безпеки” – це (гірший) план Б на випадок, якщо план А (членство у НАТО) не спрацює.

Автор(и): Дмитро Шульга, Європейська правда

Пріоритети забезпечення стійкості промисловості й аграрного сектору економіки України в умовах повномасштабної війни

В умовах повномасштабної збройної агресії РФ державна аграрна політика має бути максимально заохочувальною для забезпечення стійкості сільськогосподарського виробництва й збереження ефективності ланцюгів «виробництво – перероблення – зберігання – постачання населенню харчових продуктів». Найважливішими завданнями такої політики є: гарантування продовольчої безпеки; забезпечення сільськогосподарських виробників матеріально-технічними ресурсами; створення умов для самостійного забезпечення харчовими продуктами подвірних господарств і тимчасово переміщених осіб; нарощування первинного й поглибленого перероблення сільськогосподарської сировини всередині країни й збільшення частки готової харчової продукції та продуктів з більшим вмістом доданої вартості в експорті.

Автор(и): За ред. д-ра екон. наук Я.А.Жаліла, НІСД / Центр економічних і соціальних досліджень

Економічні санкції та якість торгівлі КНДР: Докази Японії та санкції РК

(англ. Economic Sanctions and DPRK Trade Quality: Evidence from Japan and ROK Sanctions)

Аналіз показує стійке погіршення якісної структури торгівлі Північної Кореї після запровадження санкцій. Однак ця тенденція ускладнюється постійним зростанням кількісних показників торгівлі. Комплексна оцінка впливу санкцій на Північну Корею вимагає врахування як кількісних, так і якісних змін. У зв’язку з цим важливо проаналізувати, як останні міжнародні санкції, запроваджені проти Північної Кореї з 2016 року, можуть вплинути на економічне зростання країни в майбутньому.

Автор(и): Сук Лі, Korea Development Institute

Подкаст: Наскільки серйозним є ризик війни за Тайвань?

(англ. How serious is the risk of war over Taiwan?)

Старші наукові співробітники Brookings Річард Буш і Райан Хасс, співавтори нової книги Brookings Press за авторства Бонні Глейзер про відносини США і Тайваню в контексті виклику Китаю, стверджують, що напруженість між КНР і Тайванем можна вирішити лише за згодою населення Тайваню. Результати президентських виборів на Тайвані у 2024 році також вплинуть на те, наскільки великий тиск Пекін чинитиме на відносини через Тайванську протоку. Справжньою метою політики США є збереження миру і стабільності в Тайванській протоці, а не визначати, які рішення є прийнятними, а які – ні. Тайвань – це не спосіб продемонструвати жорсткість щодо Китаю. 

Автор(и): Річард С. Буш, Раян Хасс і Девід Долар, Brookings Institution

Меню