Путінській росії не можна дозволити нормалізувати ядерний шантаж
(англ. Putin’s Russia must not be allowed to normalize nuclear blackmail)
Від початку повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року Кремль неодноразово застосовував ядерні погрози, щоб держави не допомагали озброєнням Україні. Тактика виявилася дуже ефективною проти західних лідерів, які навмисно уповільнювали постачання зброї в Україну, щоб не спровокувати ядерну відповідь. Така обережність може мати серйозні наслідки для майбутнього міжнародної безпеки. Якщо Захід не протистоятиме ядерному залякуванню Володимира Путіна, то ймовірно він продовжуватиме таку тактику. Згодом інші будуть прагнути наслідувати його приклад. Це може занурити увесь світ у нову еру міжнародної нестабільності, коли країни намагатимуться забезпечити власне ядерне стримування.
Автор(и): Олівія Янчик, Atlantic Council (США)
Уявлення про вплив Китаю в Тихому океані: китайські та тихоокеанські перспективи
(англ. Perceptions of China’s Influence in the Pacific: Chinese and Pacific Perspectives)
Який вплив має Китай у Тихоокеанському регіоні? Це питання має велике наукове і політичне значення, особливо в контексті загострення геостратегічної конкуренції між традиційними державами й Китаєм в регіоні. Китай значно активізував свою взаємодію з регіоном з моменту заснування Форуму економічного розвитку і співробітництва Китайсько-Тихоокеанських острівних країн у 2006 році. Однак результати декількох опитувань свідчать про те, що китайські науковці сумніваються в ефективності тихоокеанської дипломатії Китаю. Місцеве сприйняття впливу Китаю в Тихоокеанському регіоні є критичним.
Автор(и): Д-р Денгуа Чжан, Австралійський інститут міжнародних відносин (AIIA)
У Кемп-Девіді оголошено про нові відносини в галузі економіки та безпеки
(англ. The new economic and security ties announced at Camp David )
У середині серпня лідери Японії, Південної Кореї та Сполучених Штатів провели свій перший саміт у Кемп-Девіді, США. На зустрічі було ухвалено низку важливих зобов’язань щодо посилення військової та розвідувальної співпраці через загрозу безпеці з боку Північної Кореї та Китаю.
Автор(и): Юка Кошино, Джеймс Кребтрі, Верле Ноуенс, Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS) (Велика Британія)
Саміт лідерів країн-членів БРІКС в Йоганнесбурзі 22-24 серпня 2023 року
В статті висвітлено перебіг щорічного саміту БРІКС, який цього року відбувся у Південно-Африканській Республіці. Зустріч проходила на тлі посилення безпекових загроз світу, що виникли внаслідок російсько-української війни. Основним наслідком роботи саміту стало рішення про розширення об’єднання за рахунок шести нових членів.
Автор(и): Олена Борділовська, НІСД
Битва за Індійський океан: як ЄС та Індія можуть посилити морську безпеку
(англ. The battle for the Indian Ocean: How the EU and India can strengthen maritime security)
Протягом останнього десятиліття Китай поступово розширював свою присутність в Індійському океані, поєднуючи військову модернізацію та співпрацю з партнерами з активною дипломатичною діяльністю щодо острівних і прибережних держав регіону. Китай загрожує свободі та впливу інших гравців у цьому регіоні, включаючи Індію та ЄС. Ключові морські торговельні шляхи Європи до Азії проходять через Індійський океан, що робить безпеку регіону та свободу судноплавства вирішальними для європейських інтересів. Багато острівних й прибережних держав в Індійському океані мають обмежені економічні ресурси для здійснення ефективного контролю на морі і тому залежать від позарегіональних сил.
Автор(и): Фредерік Грейр, Маніша Ройтер, Європейська рада з міжнародних відносин (ECFR) (ФРН)
Чотири перешкоди на шляху України до Європи
(англ. Four Hurdles on Ukraine’s Path to Europ)
Цілком ймовірно, що Україна і Молдова отримають зелене світло для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу (ЄС) наприкінці цього року. Немає достатньої ясності щодо часових рамок процесу вступу, який, як показує досвід західнобалканських кандидатів, може розтягнутися щонайменше на десятиліття. Окрім важкої роботи з політичної, правової та економічної трансформації, якої вимагають від усіх кандидатів на вступ до ЄС, з боку ЄС залишаються чотири політичні перешкоди, і вони навряд чи зникнуть в результаті рішення, прийнятого в грудні.
Автор(и): Марія Голубєва, CEPA (США)
Перспективи розширення «газового союзу» між державами Центральної Азії та росією
В статті проаналізовано актуальний стан та перспективи розширення «газового союзу» між державами Центральної Азії (ЦА) та росією у контексті спроб Туркменістану диверсифікувати власний експорт природного газу.
Автор(и): Віталій Ярмоленко, НІСД
Боротьба України проти російського імперіалізму є найдовшою боротьбою Європи за незалежність
(англ. Ukraine’s fight against Russian imperialism is Europe’s longest independence struggle)
Війна, розв’язана Володимиром Путіним вісімнадцять місяців тому, є лише останньою главою в похмурій сазі російської імперської агресії проти України, яка тягнеться століттями. Український народ офіційно отримав державність понад три десятиліття тому, але продовжує захищати свою країну від набагато більшого та могутнішого сусіда, який відмовляється прийняти реальність незалежної України. Який колоніальний контекст лежить в основі сьогоднішнього російського вторгнення в Україну?
Автор(и): Пітер Дікінсон, Atlantic Council (США)
Поява Китаю як наддержави
(англ. China’s Emergence as a Superpower)
Звіт порівнює ключові тенденції у цивільній і військовій силі в Сполучених Штатах, розвинених демократіях, Китаї та росії. Графіки, карти та таблиці в цьому звіті висвітлюють лише обмежений діапазон пов’язаних складних змін, і часто бракує достовірних даних після 2020 року. Але очевидно – цивільна та військова роль великих світових держав знаходиться в процесі драматичних і непередбачуваних змін.
Автор(и): Ентоні Х. Кордесмен, CSIS (США)
Два погляди на зернову суперечку: якими аргументами відстоюють свою позицію Україна та Польща
У серпні Польща ти низка інших сусідніх країн оголосили про намір продовжити ембарго на імпорт українського зерна. Хоча дія цієї заборони має сплисти 15 вересня, щонайменше дві країни – Польща та Угорщина – погрожують пролонгувати дію заборони на національному рівні. До вашої уваги – аналіз аргументів противників та прихильників продовження ембарго. Які з них виявляться більш вагомими для Брюсселя?
Автор(и): Яна Охріменко, Європейська правда