Просування національних інтересів України у регіоні Південно-Східної Азії. Контури нової «східної» політики України
Російсько-українська війна викрила ключову помилку української зовнішньої політики — надмірна пріоритезація євроатлантичного вектора, що зумовила нехтування іншими напрямками зовнішньополітичної діяльності, зокрема, «азійським» треком. Результатом такої політики стала нестача політичної підтримки з боку азійських держав, зокрема, країн Південно-Східної Азії, які оголосили про дотримання нейтральної позиції щодо війни.
Автор: Аліна Гриценко, «ЦМБ» / «НІСД»
Кінець нейтралітету Молдови: що стоїть за словами Санду про вступ до НАТО
Ще рік тому членство Республіки Молдова у Північноатлантичному альянсі видалося неможливим. Проте президентка Мая Санду запустила пробну кулю і зняла табу з розмов на геополітичну тематику, якого усіляко дотримувалася під час своєї виборчої кампанії.
Чи має Молдова шанс стати членом НАТО? І навіщо лідерка країни підняла дискусії про членство в Альянсі?
Автор: Сергій Герасимчук, «Українська призма»
Російська зброя для Ірану: які нові ризики створює поглиблення “альянсу ізгоїв”
Іран і Росія демонстративно повідомляють про поглиблення співпраці в різних сферах. Між двома країнами минулого року було підписано низку важливих угод, спрямованих на посилення торговельно-економічної, логістичної, енергетичної та військової співпраці. Подальший розвиток партнерських зв’язків з Росією дозволить Ірану посилити свою дестабілізаційну активність, зокрема у веденні проксі-війн проти регіональних та глобальних супротивників.
Автор: Віра Константинова, Центр близькосхідних досліджень AMES / ДАУ
Перспективи світової економіки в 2023-2024 роках
Напередодні Міжнародного економічного форуму Світовий банк оприлюднив звіт «Global Economic Prospects» щодо перспектив світової економіки в 2023–2024 рр. Попри те, що прогнози Світового банку досить часто оновлюються, вони корисні з точки зору можливості аналізу запропонованих у звітах економічних орієнтирів, порівняння з прогнозами вітчизняних організацій, установ та експертів, а також підготовки висновків для використання під час розробки, коригування і реалізації економічних стратегій зацікавленими органами влади на коротко- та середньострокову перспективи.
Автори: Наталія Гавриленко, Геннадій Широкий, «НІСД»
Перемога України: якою може бути темна альтернатива
Історія не знає умовного способу. Водночас інколи важливо змоделювати альтернативну історію, аби спробувати поглянути на ймовірнісну версію іншого майбутнього й відчути, якими будуть наслідки хибного рішення. Особливо коли це доленосні рішення, що впливають на долю не тільки окремо взятої країни, а й континенту чи всього світу.
Автор: Михайло Гончар, «Стратегія XXI»
Інформаційна панель глобальних санкцій: як санкції ще більше стиснуть російську економіку у 2023 році
(англ. Global Sanctions Dashboard: How sanctions will further squeeze the Russian economy in 2023)
Війна змушує Росію витрачати набагато більше, аніж вона отримує. Москва не може дозволити собі блокувати продажі в країни, які дотримуються граничних цін на нафту, але спробує підірвати обмеження, створивши флот суден для перевезення сирої нафти. Відновлення поставок венесуельської нафти до Сполучених Штатів є тимчасовим узгодженням інтересів обох сторін. Китай стає випробувальним полігоном для іншого інструменту економічного держуправління США: перевірки зовнішніх інвестицій. Відповідний указ, ймовірно, буде видано після візиту держсекретаря Ентоні Блінкена до КНР.
Автори: Чарльз Лічфілд, Мая Ніколадзе, «Atlantic Council»
Танки Німеччини та США матимуть вирішальне значення у наступній фазі війни України проти Росії
(англ. German and U.S. Tanks Will Be Critical in Ukraine’s Next Phase Against Russia)
Основні бойові танки, які Сполучені Штати Америки та Німеччина погодилися надати Україні, допоможуть її військам пробити російські укріплення та повернути втрачені території.
Автор: Макс Бут, «CFR»
Майбутнє кібервійни в Індо-Тихоокеанському регіоні
(англ. The Future of Cyber Warfare in the Indo-Pacific)
Швидке зростання військового кіберпотенціалу країн Індо-Тихоокеанського регіону в поєднанні з використанням інструментів кібервійни — у внутрішньому й міждержавному контекстах — додає невизначеності і без того конкурентоспроможним політичним, військовим та економічним відносинам. У дослідженні оцінюється контекст кібервійни в Індо-Тихоокеанському регіоні й оглядається військовий кіберпотенціал країн регіону та їхня відданість міжнародним правилам і нормам. Також розглядаються три регіональні події, які визначатимуть майбутній вплив кібервійни в Індо-Тихоокеанському регіоні: швидкість цифрової трансформації економіки, рефлексивні та обмежувальні регуляторні підходи урядів до проблем кібербезпеки і нарощування сил кіберзахисту.
Автор: Барт Гоґевен, «ORF»
Війна в Україні вимагає посилення африканської єдності
(англ. The war in Ukraine calls for an increased African unity)
Війна в Україні — це можливість для африканських держав визначити сфери згоди, якщо вони хочуть вижити на полі ідеологічної битви, як це було у часи «холодної війни».
Автор: Ґуставо де Карвальо, «SAIIA»