Погані новини для Путіна: як Євросоюз позбавляється російського газу
Російські викопні енергоносії стають дедалі токсичнішими на тлі воєнних злочинів путінського режиму у війні проти України.
Заяви щодо необхідності відмовитися від російських нафти та газу лунають навіть від тих, хто ще зовсім недавно вів мову про «надійних російських партнерів», «ефективний спільний бізнес», будівництво «суто комерційних» підводних газопроводів і потужностей зі скраплення газу в Арктиці. Однак водночас ми спостерігаємо, як у ході внутрішніх дискусій троянська конячка Путіна — Орбан торпедує нафтове ембарго Євросоюзу. Внаслідок цього шостий пакет санкцій може виявитися без нього або ж із надто розтягнутим у часі процесом із численними винятками, які можуть нівелювати його ефект.
Як виглядає стан справ із газом у сьомому пакеті?
Автори: Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко, «Стратегія XXI»
Why Ukraine’s ports are vital for global food prices
Global food supply is a strategic weapon in Russia’s war as Ukraine is the biggest exporter of sunflower oil and a major supplier of wheat and maize.
Автор: Лора Велслі, «Chatham House»
Підсумки державного візиту президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва до Туреччини 10–11 травня 2022 року
Розглянуто основні аспекти домовленостей, досягнутих під час державного візиту президента Казахстану К.-Ж. Токаєва до Туреччини 10–11 травня 2022 року. Охарактеризовано цілі керівництва Казахстану та влади Туреччини у зв’язку з цією подією.
Автори: Віталій Ярмоленко, Микола Замікула, «НІСД»
Three possible futures for a frozen conflict in Ukraine
Three months into Russian President Vladimir Putin’s invasion of Ukraine, the prospects for a decisive Kremlin victory have evaporated. Yet even amid Russia’s battlefield failures, the heroic Ukrainian resistance, and abundant Western military aid, the tide has not completely turned.
Автори: Метью Барроуз, Роберт А. Меннінг, «Atlantic Council»
«Європейська політична спільнота» як вияв європейської політики Франції
Проаналізовано основні тенденції європейської політики Французької Республіки після чергових президентських виборів. Висвітлено зовнішньополітичні ініціативи президента Франції Емманюеля Макрона та перспективи їх реалізації.
Автор: Вікторія Орлик, «НІСД»
Україна 2022. Як не втратити свій шанс стати сильною державою
24 лютого 2022 року — це не лише новий масштабніший етап російсько- української війни, що триває століттями, а і початок європейського цивілізаційного зламу.
Масові вбивства, нелюдські безчинства, мародерства, зруйновані міста, села, історичні пам’ятки та національні символи, скалічені долі тисяч людей російськими окупантами — це трагедія кожного українця. Проте ця війна залишить відбиток не лише у нашій колективній національній пам’яті, а і вплине на розвиток усього цивілізованого світу. І лише від нас залежить, яким буде цей новий світ і яке наше місце в ньому.
Виконавець: «Український інститут майбутнього»
Війна Росії проти України і придністровський конфлікт
Повномасштабна війна Росії проти України де-факто зруйнувала наявні механізми міжнародної безпеки, а також поставила під сумнів ефективність міжнародних інституцій — ООН, ОБСЄ, Ради Європи тощо. В цьому контексті суттєвих змін зазнають перспективи врегулювання «заморожених» або «відкладених» конфліктів в країнах, які понад 30 років тому отримали незалежність в результаті розвалу СРСР.
Значного впливу зазнав процес придністровського врегулювання. Ще донедавна основні загрози цього неврегульованого конфлікту були пов’язані з можливою «придністровізацією» ОРДЛО, а саме — нав’язування Україні моделі врегулювання, схожої з молдовською.
Автор: Артем Филипенко, «НІСД»
«Ментальна війна» як складова гібридної. До чого готується Росія і до чого слід готуватися Україні?
В березні 2021 року радник міністра оборони Росії Андрій Ільницький наголосив, що США ведуть проти його країни «ментальну війну». У квітні цього року в журналі «Военная мысль» вийшла його стаття «Стратегія ментальної безпеки Росії», а у Раді Федерації відбувся круглий стіл на тему ментальних війн. Позаяк в Росії давно стало недоброю традицією приписувати противникам власні наміри та злочини, Україні слід уважніше придивитися до планів сусіда у цій сфері.
Автори: Вадим Денисенко, Сергій Громенко, «УІМ»
Європейський план подолання залежності від російських енергоносіїв
Широкомасштабна збройна агресія РФ проти України змусила лідерів Європейського Союзу ухвалити план подолання залежності від російських енергоносіїв.
На зустрічі, що відбулася в Парижі 10 – 11 березня 2022 року, лідери ЄС прийняли декларацію про російську агресію проти України, а також про посилення обороноздатності, зменшення енергетичної залежності та побудову міцнішої економічної бази. Лідери ЄС домовилися «якнайшвидше припинити нашу залежність від російського імпорту газу, нафти та вугілля» й доручили Єврокомісії запропонувати план зменшення енергетичної залежності ЄС до кінця травня 2022 року започатковано непростий процес пошуку рішень для практичного зниження залежності від російських енергоносіїв та відповідних компромісів між державами-членами ЄС.
Автор: Олександр Суходоля, «НІСД»
Перспективи врегулювання вірмено-азербайджанського конфлікту за посередництва Європейського Союзу
Проаналізовано результати переговорів президента Азербайджану І. Алієва та прем’єр-міністра Вірменії Н. Пашиняна в Брюсселі. Охарактеризовано інтереси Європейського Союзу щодо виконання посередницької ролі у врегулюванні вірмено-азербайджанського конфлікту.
Автор: Микола Замікула, «НІСД»