Дайджест | кінець травня 2023 р.

Дослідження секретів успішної військової дипломатії України

(англ. Exploring the secrets of Ukraine’s successful wartime diplomacy)

З початку повномасштабного вторгнення Росії, п’ятнадцять місяців тому, Україна була змушена боротися за національне виживання на полі бою, водночас створюючи та утримуючи широку міжнародну коаліцію партнерів, готових допомогти із озброєнням країни. Здатність України відповісти на ці унікальні виклики, пропонує низку потенційно важливих уроків для міжнародної спільноти.

Автор(и): Юна Потьомкіна, Atlantic Council (США)

Дипломатія воєнного часу: оцінка  “чотири з плюсом”

Аналітичне дослідження є системним та комплексним аналізом зовнішньої політики України за 2022 рік. Проаналізовано сорок сім напрямів — від співпраці з ключовими партнерами та міжнародними організаціями до публічної дипломатії та побудови міжнародної коаліції для відновлення України. Застосовано чотири критерії оцінювання — індикаторів, які базуються на розробленій методології дослідження. Широким колом експертів досліджено і проаналізовано діяльність Президента, МЗС України та інших відповідальних міністерств та відомств, відповідних комітетів Верховної Ради України, задіяних у формуванні та реалізації зовнішньої політики нашої держави.

Автор(и): за ред. Бурейко Н., Максак Г., Шелест Г., Українська призма / Константинова В. (Іран), AMES

Китайская пастка: мир для України ціною поступок

Спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей відвідав Україну, Польщу, Францію, Німеччину, Бельгію та РФ для консультацій щодо «політичного врегулювання української кризи». Європейське турне відбувалося в доволі закритому режимі: китайське МЗС було скупе на деталі щодо дат і графіків зустрічей, а комюніке за їхніми результатами — досить формальними. Китай намагається примножити недавні дипломатичні успіхи в посередництві між Іраном та Саудівською Аравією вирішенням української питання та здобути вплив на формування майбутньої європейської архітектури безпеки, де йому відводитиметься роль важливого гравця у відновленні миру на Європейському континенті на противагу США.

Автор(и): Наталія Бутирська, Дзеркало тижня

Альянси в умовах мінливого глобального порядку. Переосмислення трансатлантичної взаємодії з глобальними державами, що не мають визначеної позиції

(англ. Alliances in a Shifting Global Order: Rethinking Transatlantic Engagement with Global Swing States)

Альянси та стратегічні відносини в усьому світі переосмислюються через війну Росії проти України та зростання напруги між США та Китаєм. Ці геополітичні події, поряд з іншими економічними та безпековими кризами, вимагають переосмислення взаємодії США та Європи з ключовими учасниками Латинської Америки, Африки, Близького Сходу та Індо-Тихоокеанського регіону. Держави, які мають значний вплив у міжнародних справах, але різні уподобання щодо співпраці, відомі як «країни, що не мають визначеною позиції», стають все більш актуальними співрозмовниками для вирішення глобальних проблем. Для трансатлантичного партнерства краще розуміння стратегічних інтересів і пріоритетів таких держав має важливе значення для зміцнення співпраці з ними в мінливому геополітичному середовищі.

Автор(и): Хізер А. Конлі, Александра де Хуп Шеффер, GMF

Другий поворот Америки до Тихоокеанського регіону

(англ. America’s Second Pivot to the Pacific Region)

США намагаються повернутися до Тихого океану повною силою, але вони мають пам’ятати про реальні потреби регіону. ʼ Коли адміністрація Обами проголосила “Поворот до Азії” у 2011 році, ця політична декларація породила надії на посилення взаємодії в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Колишній держсекретар Гілларі Клінтон підтвердила цю обіцянку на саміті Форуму тихоокеанських островів (PIF) у 2012 році. Однак, зрештою, вона не змогла забезпечити американські інтереси в регіоні. Десять років по тому ми бачимо відновлення американських зусиль з відновлення взаємодії в Індо-Тихоокеанському регіоні, в тому числі з тихоокеанськими острівними країнами. Приєднання до кліматичних платформ, які підтримують пом’якшення проблем тихоокеанських островів, матиме велике значення для створення реальної та стійкої підтримки цілей США.

Автор(и): Д-р Анна-Марі Шлейх, Australian Institute of International Affairs

Результати президентських та парламентських виборів у Туреччині

Результати президентських виборів у Туреччині є важливими для регіонального і міжнародного порядку денного з точки зору тієї ролі, яку відіграє держава в Чорноморському регіоні, на Кавказі та Близькому Сході. У контексті російсько-української війни важливо враховувати такі складові зовнішньої політики Туреччини під керівництвом Р.Т.Ердогана. У статті ​​розглянуто результати президентських та парламентських виборів у Туреччині, проаналізовано їх вплив на внутрішню політику держави та формуванні її зовнішньої політики.

Автор(и): Олександра Давимуха, Віталій Ярмоленко, НІСД

Казахстан — жонглювання між Сходом і Заходом

(англ. Kazakhstan — Juggling Between East and West)

На 8-9 червня в Казахстані запланований форум, який об’єднає такі держави як Туреччина та Сінгапур для дискусій щодо нагальних викликів, включаючи зміну клімату, енергетику, постачання продовольства та глобальну безпеку. Яка роль менших націй, коли «великі світові держави» конфліктують? Це критичне питання для величезної країни, яка займає території від річки Волги в росії аж до Китаю, і при цьому має населення лише 20 мільйонів. Таке географічне положення, енергетичні ресурси роблять Казахстан важливим для більших сусідів.

Автор(и): Різ Філіпс, CEPA

Розворот Тбілісі: як Грузія втрачала прозахідний курс і чи став цей процес незворотним

26 травня Грузія святкує день незалежності. Втім, цього року ці святкування відрізнятимуться від попередніх. Якщо раніше на будівлі парламенту вивішували прапори і Грузії, і Євросоюзу, то цього року було вирішено обмежитися лише національними. Здавалося б, дрібниця, проте вона символізує радикальну зміну у відносинах між Грузією та ЄС, яка за останній рік стала особливо помітною. Показово, що конфлікт із ЄС відбувся в ситуації, коли формально Тбілісі має найкращі в історії шанси приєднатися до Євросоюзу. Прийняте влітку минулого року рішення про надання Грузії європейської перспективи дає можливість вже цього року, за умови виконання домашньої роботи, отримати й статус кандидата в члени ЄС.

Автор(и): Юрій Панченко, Європейська правда

На шляху до плану Маршалла для України

(англ. Toward a Marshall Plan for Ukraine)

Допомога Україні була і залишається необхідністю, продиктованою російською агресією. Починаючи з Лондонської конференції з питань відновлення у червні 2023 року, Альянс має сформувати більш стратегічний погляд на відновлення України з акцентом на середньо- та довгострокове планування. Для того, щоб змінити економічну траєкторію України і дати можливість країні успішно інтегруватися в європейську та світову економіку, потрібне стійке довгострокове зростання. Рекомендації в цьому звіті є чинниками, які допоможуть налаштувати Україну на шлях швидкого відновлення.

Автор(и): Аліна Інайє, Якоб Кіркегор та ін., GMF

Тренди GLOBSEC 2023: Ми (все ще) залишаємося об’єднаними

(англ. GLOBSEC Trends 2023: United we (still) stand)

Оскільки агресія Росії проти України триває другий рік, Центральна та Східна Європа (ЦСЄ) опинилася на правильному боці історії, але розділеною. Більшість країн залишаються непохитними у своїй підтримці членства України в ЄС і НАТО та визнають невід’ємну загрозу безпеці регіону з боку автократичних режимів. Більшість країн Центральної та Східної Європи беруть приклад зі своїх політичних лідерів, які прагнуть відкрито відмежуватись від автократичних режимів і взяти на себе більш вирішальну та головну роль на міжнародній арені.

Автор(и):  Домініка Гайду, Яна Казаз та ін., Globsec

Меню