Дайджест | початок лютого 2023 р.

Війна в Україні і майбутнє політики безпеки та оборони Європейського Союзу

(англ. The Ukraine War and the Future of the European Union’s Security and Defense Policy)

Після закінчення «холодної війни» Європа отримала так званий дивіденд миру, а політика безпеки та оборони була витіснена на периферію європейської політики. Однак вторгнення Росії в Україну повернуло питання безпеки та оборони на більш центральне місце у європейській політиці. Повернення міждержавної війни в Європі також призвело до збільшення уваги до стримування і територіальної оборони та відродження НАТО.

Що це означає для майбутньої політики безпеки та оборони Європейського Союзу, не в останню чергу з огляду на традиційний акцент останньої на «низькоінтенсивних» операціях з врегулювання криз за межами Європи?

Автор:  Луїс Сімон, «CSIS»

На горизонті 2023 року | Близький Схід

(англ. On the Horizon 2023 | Middle East)

Зростаюча ймовірність того, що ядерні переговори з Іраном зазнають краху, а Іран наблизиться або, можливо, спробує переступити поріг ядерної зброї, є найбільшою проблемою, з якою стикаються Сполучені Штати та Близький Схід. Цей виклик ускладнюється поверненням стратегічної конкуренції великих держав, оскільки Росія і Китай шукають військової, економічної та дипломатичної підтримки в регіоні, щоб протистояти світовому порядку і США. Тим часом Іран більш чітко підтримує Москву та Пекін.

Автори:  Мерісса Хурма, Джеймс Джеффрі, Александер Фарлі, «Wilson Centre»

Світова торгівля у 2023 році

(англ. Global trade in 2023)

Сучасну модель економічної інтеграції і поділу між різними економіками та секторами найкраще описати як «реглобалізацію».

Глобалізація далека від завершення, але вона змінюється за своєю природою через наголос країн на зміцненні регіональних зв’язків і формування економічних блоків для чутливих та стратегічно важливих секторів. Повномасштабне відокремлення від Китаю не є ані досяжним, ані бажаним для G7 і партнерів-однодумців.

Торговельна політика відіграє важливу роль у підтримці позитивних аспектів реглобалізованого світу та у збалансуванні геополітичної конкуренції й співпраці не лише шляхом скоординованих зусиль для посилення стійкості ланцюга поставок, але й у тому, щоб дозволити країнам у всьому світі отримати вигоду від подвійного переходу до зеленої та цифрової економіки.

Автор:  Маріанна Шнайдер-Петсінґер, «Chatham House»

Війна в Україні та її наслідки для безпеки і стабільності Східної Азії

(англ. The Ukraine War and Its Repercussions on East Asia Security and Stability)

24 лютого 2022 року завершився повоєнний світоустрій. Що буде далі, незрозуміло, але всі ознаки вказують на більш нестабільний, непередбачуваний міжнародний ландшафт, де основними принципами є груба сила та військова перевага. Російське вторгнення в Україну неминуче і невблаганно матиме величезні наслідки для глобального порядку, який колись базувався на правилах.

Автор:  Франческа Джованніні, «EAI»

Трансформація харчових систем для здорових людей, навколишнього середовища та економіки

(англ. Transforming our food systems for healthy people, environment, and economies)

Оскільки світ продовжує боротися з продовольчою кризою, ми повинні пам’ятати, що ця проблема не виникла відразу. Війна в Україні прискорила і привернула увагу до кризи, але ціни на продукти харчування та глобальний голод зростали ще до війни.

Автор:  Юрґен Феґеле, World Bank

Чого країни Затоки можуть навчитися від війни в Україні

(англ. What the Gulf Can Learn from the War in Ukraine)

Війна в Україні змусила європейців серйозніше поставитися до безпеки та оборони. Зараз діє така політика, яка була б немислимою рік тому. Наприклад, у цей час минулого року всередині НАТО точилася гостра дискусія щодо того, чи надсилати Україні лише протитанкові ракети. Тепер Німеччина, Іспанія, Польща, Великобританія та США, зокрема, надішлють в Україну одні з найсучасніших танків у світі. За рік може багато чого змінитися.

Російське вторгнення також остаточно сконцентрувало увагу міністрів фінансів Європи, багато з яких роками не бажали витрачати більше грошей на оборону. Після багатьох років недостатнього інвестування нарешті здається, що Європа серйозно налаштована на вдосконалення своїх оборонних можливостей.

Оскільки Європа організовує свою політику безпеки та оборони, щоб мати справу з новою загрозою з боку Росії, що країни Затоки можуть навчитися з того, що стосується проблем безпеки з Іраном?

Автор:  Люк Коффі, «Hudson Institute»

Індійсько-австралійське оборонне співробітництво та співпраця в Індо-Тихоокеанському регіоні

(англ. India-Australia Defence Cooperation and Collaboration in the Indo-Pacific)

Значне зростання зв’язків у сфері оборони та безпеки між Індією і Австралією призвело до полегшення виконання їхніх обов’язків на багатосторонніх регіональних форумах. Інституціоналізація співпраці також стала більш стратегічною.

Автор:  Шубгамітра Дас, «AIIA»

Відновлення відносин Європи з Ефіопією

(англ. Europe’s re-engagement with Ethiopia)

12-13 січня міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна та її німецька колега Анналена Бербок здійснили спільний візит до Ефіопії. Цей візит відбувся після мирної угоди, підписаної в Преторії 2 листопада федеральним урядом Ефіопії та Народним фронтом визволення Тиграю.

Візит двох міністрів свідчить про готовність Європейського Союзу та його держав-членів швидко відновити співпрацю з Ефіопією, яка була припинена через війну. Таке прагнення до відновлення співпраці зрозуміле, враховуючи жахливі гуманітарні умови в другій за чисельністю населення країні на континенті, а також її важливу роль у регіоні Африканського Рогу та в Африці загалом. Проте поспішне повернення до повноцінного партнерства з Ефіопією, включаючи масштабну фінансову підтримку, є проблематичним.

Автори:  Аннет Гоффманн, Ґвідо Ланфранкі, «Clingendael»

Що робити з ударами в Ірані? Слідкувати за трьома показниками

(англ. What to make of the strikes in Iran? Watch these three indicators)

Офіційна версія Ірану щодо подій, що мали місце 28 січня, досить проста. Три озброєні безпілотники проникли в повітряний простір Ірану, намагаючись атакувати «майстерню», але один із них був «знищений іранськими системами протиповітряної оборони», а два інших потрапили у «захисні пастки». Інцидент стався в Ісфагані, третьому за чисельністю населення місті в Ірані, розташованому приблизно за двісті миль на південь від Тегерана. Загалом, результатом стало мінімальне пошкодження даху «майстерні». Але спроби Ірану мінімізувати удар не повинні приховувати його потенційно великі наслідки.

Автор:  Джонатан Панікофф, «Atlantic Council»

Меню