Балтика–2022: кінець газових потоків як продовження гібридної агресії РФ проти Європи
Словосполучення «війна в Україні» є хибним стосовно агресії Росії проти України та Європи. Так чи інакше це наслідок системної роботи російської пропаганди задля маскування кількашарового змісту дій Росії — війни проти Заходу, яка ведеться на різних фронтах й у різних вимірах. Фактично має місце війна в Європі, український фронт якої Росія трансформувала з гібридного зразка 2014 року в повномасштабне збройне вторгнення у 2022-му, а у Європі продовжує діяти гібридними методами — корупцією, пропагандою, кібератаками, хімічною зброєю, енергетичним шантажем і диверсіями. Однак, цим арсенал методів і засобів ураження Європи не вичерпується. Росія прагне війни з Заходом, діючи приховано, бюджетно і асиметрично, розколюючи суспільства західних країн.
Автор: Михайло Гончар, «Стратегія XXI»
Національна безпека Сполучених Штатів Америки і Україна
Головне завдання керівництва США і пріоритетний напрям його діяльності — збереження належного рівня національної безпеки країни. Тому посилена увага у такій сфері надається питанням забезпечення відповідності основних концептуальних актів реаліям поточної воєнно-політичної обстановки, а також викликам і загрозам національній безпеці Сполучених Штатів Америки.
Автор: Іван Січень, «Борисфен Інтел»
Як змінилися відносини України та Польщі за час великої війни
Рік, що минув, виявився справжнім випробуванням для України. Адже повномасштабне російське вторгнення розділило новітню історію держави на «до» і «після». У цій виснажливій боротьбі дуже важливо мати підтримку. А оскільки Республіка Польща, яка сама нерідко потерпала від агресивних дій Росії, є найближчим союзником України, варто дослідити, наскільки змінилися українсько-польські відносини за більш ніж десять місяців великої війни.
Автор: Станіслав Желіховський, ДАУ
Вплив міграції на соціально-економічну ситуацію в Україні
Аналітична доповідь присвячена зовнішнім і внутрішнім міграційним процесам у воєнний період. Здійснена оцінка ймовірності повернення мігрантів і трудової імміграції в період повоєнного відновлення. Досліджено вплив міграційних процесів на соціально-економічну ситуацію в Україні.
Автори: В’ячеслав Потапенко, Олексій Валевський, Анатолій Головка, Алла Двігун, Лариса Лісогор, Ольга Михайлова, Михайло Степико, Юлія Тищенко, Володимир Токман, Володимир Химинець, «НІСД»
Зовнішньополітичні орієнтири нового президента Бразилії
Здійснено аналіз програмної промови міністра закордонних справ Бразилії, яка відображає зовнішньополітичні пріоритети нової адміністрації найбільшої держави Латинської Америки.
Автор: Аліна Гриценко, «НІСД»
Гроші чи союзники: як ЄС поставив польську владу перед непростим вибором
У рік парламентських виборів влада Польщі ніяк не може дійти згоди з Єврокомісією, щоб розблокувати кошти для відновлення економіки. Про перебіг ситуації та ризики, зокрема для України, йдеться в матеріалі.
Автор: Станіслав Желіховський, ДАУ
Стримувати конвенційні війни, щоб уникнути ядерної прірви
(англ. Deter Conventional Wars to Avoid Nuclear Precipice)
Загроза застосування ядерної зброї знову з’явилася в національній свідомості, тому що Росія — головний стратегічний ворог Сполучених Штатів — не завадила розпочати конвенційну війну проти країни, яка, хоч і важлива для безпеки та стабільності Європи, не є договірним союзником США. Оцінюючи потенційну дилему, яка може постати перед адміністрацією Байдена, Владімір Путін використав бряцання ядерною зброєю, щоб стримати Сполучені Штати від подальших дій щодо зміцнення України і продовжує використовувати загрозу застосування ядерної зброї, щоб змусити США та західних прихильників України обмежити або припинити свою підтримку.
Автор: Ребекка Генріхс, «Hudson Institute»
Африка у 2023 році: триваюча політична та економічна нестабільність
(англ. Africa in 2023: Continuing political and economic volatility)
Попри низькі торговельні і фінансові зв’язки Африки з Росією та Україною, війна в Україні спричинить громадянський конфлікт в Африці через інфляцію продовольства та енергоносіїв.
Автор: Алекс Вайнз, «Chatham House»
Куди прямує китайська політика шостого уряду Нетаньягу?
(англ. Whither the China Policy of the Sixth Netanyahu Government?)
Беньямін Нетаньягу знову в кабінеті прем’єр-міністра на тлі загострення конкуренції між великими державами. Чемпіон розвитку відносин Ізраїлю з Китаєм за останнє десятиліття накреслить майбутній шлях Ізраїлю — між Китаєм і Сполученими Штатами, а також між економікою та національною безпекою.
Автор: Ассаф Оріон, «INSS»
Прагнення до автономії: історія, геополітика та ідеологія у зовнішній політиці Туреччини
(англ. Quest for Autonomy: History, Geopolitics and Ideology in Turkish Foreign Policy)
У 2023 році виповнюється сторіччя заснування Турецької Республіки. В червні виборці підуть на вибори, щоб обрати нового президента та депутатів парламенту. Результати, ймовірно, визначать траєкторію Республіки, коли вона вступить у друге століття, і вкажуть, чи залишиться вона вірною проєкту своїх засновників, які були натхненні принципами Просвітництва, чи переосмислить релігійно-авторитарні альтернативи. Внутрішня боротьба за ідентичність Туреччини (її «Kulturkampf» між релігійним авторитарним і світсько-демократичним баченням) є частиною боротьби за формування орієнтації зовнішньої політики країни та принципів, якими вона керуватиметься.
Автор: Солі Озел, «Institut Montaigne»