Дайджест | початок вересня 2023 р.

Партнери України не можуть усунути Путіна, але вони можуть припинити його легітимізацію

(англ. Ukraine’s partners cannot remove Putin but they can stop legitimizing him)

Протягом кількох тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року багато західних лідерів зазначали, що президент Росії Володимир Путін перетнув точку неповернення. Зокрема, президент США Джо Байден заявив, що Путін «не може залишатися при владі». Однак ці настрої з тих пір значно послабшали, і Вашингтон, Лондон, Берлін і Париж тепер, очевидно, не бажають розглядати перспективу Росії без Путіна. Кілька джерел нещодавно припустили бажання в деяких західних столицях почати переговори з Москвою. Проте всеосяжна мирна угода з Путіним, який все ще перебуває при владі, є немислимою. Поки він залишатиметься в Кремлі, російська переговорна позиція буде на великій відстані від української, без справжнього простору для торгів і поступок. Отже, будь-яка угода ґрунтуватиметься на нещирих зобов’язаннях із високою ймовірністю подальшого конфлікту. Партнери України мають відновити настрої весни 2022 року, які були чіткими та принциповими, навіть у той час, коли максималістські наміри Путіна були виявлені, але межі можливостей Росії ще не проявились.

Автор(и): Річард Кешман, Atlantic Council (США)

Громобій: боротьба з російською обороною в процесі наступу України 2023 року

(англ. Stormbreak: Fighting Through Russian Defences in Ukraine’s 2023 Offensive)

Незалежно від прогресу, досягнутого під час контрнаступу України, подальші наступальні дії будуть необхідні для досягнення звільнення території України. Тому важливо оцінити тактику, що застосовується, та підготовку під час українського наступу, щоб забезпечити формування сил у наступні місяці. У цьому звіті детально розглядаються тактичні дії для виявлення викликів, які потребують вирішення.

Автор(и): д-р Джек Вотлінг, Нік Рейнольдс, RUSI (Велика Британія)

Оцінка загрози національній безпеці Сполученого Королівства з боку КНР

У липні 2023 р. Комітет з питань розвідки та безпеки (далі – ISC) британського парламенту оприлюднив відкриту частину свого звіту про розслідування характеру загрози національній безпеці з боку Китаю в широкому плані, а також у зв’язку з трьома конкретними сферами (академічна спільнота, промисловість і технології, ядерна енергетика). У звіті ISC наголошено: проблема загрози національній безпеці з боку Китаю ускладнена тим, що КНР використовує стратегію загальнодержавного підходу. Китайські державні та приватні компанії, академічна спільнота й звичайні громадяни можуть бути (добровільно чи мимоволі) залучені до розвідувальної діяльності та операцій втручання за кордоном.

Автор(и): Володимир Паливода, НІСД

Підручником по Орбану. Як пропаганда у школах РФ створила проблеми союзнику Путіна в Європі

У серпні-вересні 2022 року, коли в Україні вже пів року вирувала повномасштабна війна, а Угорщина цементувала за собою імідж країни, готової лишатися соратником РФ навіть за цих умов, в українсько-угорських відносинах вибухнула чергова бомба. Освітня. Історія з російським підручником історії перетворилася на зручний інструмент боротьби угорської опозиції з чинним урядом. Напевно, усі провідні опозиційні політики – від парламентських діячів до мера Будапешта – виступили з вимогою до Орбана негайно викликати посла РФ. Ця тема для критики – здавалося б, безпрограшна, бо зараз прем’єр зраджує своїм принципам захисту угорської історії. І Орбану немає чим на це відповісти та лишається просто мовчати.

Автор(и): Сергій Сидоренко, Дмитро Тужанський, Європейська правда

Трансатлантичні тренди 2023: громадська думка в глобальному світопорядку, що змінюється

(англ. Transatlantic Trends 2023: Public Opinion in a Shifting Global Order)

Transatlantic Trends 2023 представляє результати репрезентативних опитувань, проведених у 14 країнах по обидва боки Атлантики: Канаді, Франції, Німеччині, Італії, Литві, Нідерландах, Польщі, Португалії, Румунії, Іспанії, Швеції, Туреччині, Великій Британії та Сполучені Штати. Поділений на п’ять розділів, цей звіт оцінює громадську думку щодо сучасних структурних питань, що впливають на світовий порядок, трансатлантичні відносини, безпеку та оборону, Китай та глобальні виклики.

Автор(и): Александра де Хооп Схеффер, Мартін Квенсес, Гезіне Вебер, The German Marshall Fund

Драма в Нігері: чому це так важливо для Заходу

Ніколи за свою історію Нігер (за оцінкою ООН, найменш розвинена країна світу) не привертав до себе такої інтенсивної уваги. Навіть тоді, коли 2003 року інформацію про буцімто здійснену тут Іраком закупівлю 500 тонн урану було використано США як один з аргументів для обґрунтування початку іракської війни. Причиною такої уваги є можливі геополітичні наслідки військового заколоту 26 липня. Саме виходячи з його географічного розташування, Нігер було обрано як хаб для антитерористичних операцій США, спрямованих проти ісламістських рухів, що здійснюють активну діяльність у цій частині Африки. Нігер є найбільшим реципієнтом американської військової допомоги у Західній Африці.

Автор(и): Олег Шамшур, ZN.ua

Перспективи потенційного африканського газового ренесансу на шляху до «справедливого енергетичного переходу»

(англ. Prospects for a potential African gas renaissance en route to a ‘just energy transition’)

Вплив російсько-української війни на торгівлю природним газом, серед іншого, продовжує відчуватися далеко за межами Європи. Оскільки спостерігається прискорена декарбонізація світових економік, несподіваний інтерес Європи до альтернативних джерел імпорту газу для заміни російського газу викликав тимчасову хвилю політичного ентузіазму щодо африканського газу. Такий європейський інтерес був обережно сприйнятий в Африці. Але це дало ще одну можливість для африканських політиків повторити своє глибоке розчарування обмеженими потоками міжнародних вуглеводневих інвестицій в Африку. Чи можуть наслідки російсько-української війни та її вплив на міжнародні газові ринки спричинити початок структурних змін на арені природного газу в Африці? Ця стаття зосереджена на двох ключових питаннях: чи стане криза природного газу в Європі каталізатором для більш широких газових розробок в Африці та які наслідки це матиме для «справедливого енергетичного переходу» континенту?

Автор(и): Мостефа Оукі, Oxford Institute for Energy Studies (Велика Британія)

Пісочний годинник суданського гамбіту Росії спливає

(англ. Sands of Time Running Out for Russia’s Sudanese Gambit)

Оскільки Судан все глибше занурюється в нищівну громадянську війну, Росія опиняється в небезпечній ситуації. Оскільки відносини між найманцями Групи Вагнера та російським урядом — імовірним убивцею їхнього лідера Євгена Пригожина — вже напружені, сторони тепер виявилися на боці протиборчих фракцій. Проблема досягає кульмінації саме тоді, коли Росії потрібно збалансувати свої потоки доходів, свої геополітичні прагнення в арабському світі та згуртованість між її офіційними та напівофіційними угруповуваннями.

Автор(и): Бен Дубоу, CEPA (США)

Розквіт штучного інтелекту та майбутня ера маніпуляцій у соціальних мережах 3.0: Китайський астротурфінг наступного покоління та боротьба з всюдисущим штучним інтелектом

(англ. The Rise of Generative AI and the Coming Era of Social Media Manipulation 3.0.Next-Generation Chinese Astroturfing and Coping with Ubiquitous AI)

Світ може запам’ятати 2022 рік як рік генеративного штучного інтелекту (ШІ): рік, коли великі мовні моделі (LLM), такі як GPT-3 OpenAI, і моделі перетворення тексту в зображення, такі як Stable Diffusion, ознаменували кардинальні зміни у потенціалі маніпуляцій у соціальних мережах. Використовуючи існуючу технологію, вороги США могли б створити цифрову інфраструктуру для створення реалістичного, але неавтентичного (фейкового) контенту, який міг би підживлювати такі ж реалістичні, але неавтентичні онлайнові людські персонажі: облікові записи в Twitter, Reddit або Facebook, які здаються справжніми, але є синтетичними конструкціями, що підживлюються генеративним ШІ, і просувати наративи, які служать інтересам цих урядів. У цій точці зору автори стверджують, що поява всюдисущого потужного генеративного штучного інтелекту створює потенційну загрозу національній безпеці з точки зору ризику неправомірного використання ворогами США (зокрема, для маніпулювання соціальними медіа), які уряд США та ширша технологія та політика громада повинна активно вирішити зараз. Хоча автори зосереджуються на Китаї, спроможності та загрози, які обговорюються в цій перспективі, ймовірно, також стосуються інших гравців, таких як Росія та Іран, які вже брали участь у маніпулюванні соціальними медіа.

Автор(и): Вільям Марселліно, Натан Бошан-Мустафага та ін., RAND Corp. (США) 

Відновлення сирійської армії: загроза Ізраїлю

(англ. Rebuilding the Syrian Military: The Threat to Israel)

За останній рік сирійська армія, яка була сильно ослаблена через громадянську війну, зазнала прискорених процесів відновлення. Це збігається з цивільною реконструкцією в Сирії. Незважаючи на те, що сирійська армія стикається з багатьма викликами і далеко не становить безпосередньої загрози для Ізраїлю, ці зусилля з відновлення потребують уваги; деякі вже створили потенційні стратегічні загрози Ізраїлю: зі звичайного боку – ракети, БПЛА та системи ППО; а з нетрадиційного боку – наступальний потенціал із застосуванням хімічної зброї та, потенційно, прагнення до розвитку ядерного потенціалу. У цій статті пропонуються рекомендації для Ізраїлю у світлі цих загроз, зумовлених необхідністю визначити червоні лінії щодо військової реконструкції Сирії; включати кампанію між військовими заходами у відповідь на порушення будь-якої червоної лінії; і використовувати зв’язки з регіональними партнерами для стримування потенційної загрози на основі спільних відповідних інтересів.

Автор(и): Іден Кадурі, Єгошуа Каліскі, Тал Авраам, INSS (Ізраїль)

Меню