Дайджест | середина квітня 2023 р.

Мемо лідерам НАТО

(англ. MEMO to NATO leaders)

Майбутній саміт НАТО у Вільнюсі має стати більш ніж артикуляцією трансатлантичної солідарності проти російської агресії та риторичним виразом підтримки України. Лідери країн-членів Альянсу повинні використати можливість просувати позицію НАТО щодо оборони та стримування, яка суттєво та матеріально зміцнить європейську безпеку та мир, підкреслить рішучість НАТО підтримати Україну та розпочне процес завершення цілісної та вільної Європи, де Україна буде повністю інтегрована всередині трансатлантичного співтовариства, в тому числі як член НАТО.

Автор(и): Ян Бжезінський, Александер Вершбоу, Atlantic Council (США)

Візит першої заступниці міністра закордонних справ України до Індії

Візит до Республіки Індія першої заступниці міністра закордонних справ України Еміне Джапарової у квітні 2023 р. може створити передумови для продуктивного двостороннього діалогу між двома державами та посилення української позиції в Індії. Проаналізовано основні ідеї та пропозиції, озвучені Е. Джапаровою під час переговорів і виступів, а також оцінки візиту, надані індійськими експертами та ЗМІ.

Автор(и): Олена Бордиловська, НІСД

Польські ультраправі просувають антиукраїнські настрої

(англ. Poland’s Far-Right Advances on Anti-Ukraine Sentiment)

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Польща стала опорою для підтримки України та ключовим партнером на східному фланзі НАТО, а також зростаючий стратегічний вплив. Правляча польська партія «Право і справедливість» (PiS) отримала велике визнання за свою відповідь [на російську агресію] як всередині країни, так і на міжнародному рівні. Проте, за останні шість місяців підтримка польської праворадикальної партії Konfederacja майже подвоїлася до приблизно 10%, і тепер партія вперше з моменту заснування в 2019 році посіла третє місце. До виборів залишилося п’ять місяців, тому багато чого може змінитися.

Автор(и): Натан Алан-Лі, CEPA (США)

Санкції США змусили Угорщину змінити політику щодо Міжнародного інвестиційного банку Росії

(англ. US Sanctions Force Hungary to Shift Policy on Russia’s International Investment Bank)

 США запровадили санкції проти Міжнародного інвестиційного банку (МІБ) – міжнародної фінансової установи з домінуючим російським капіталом, що працює в Будапешті. Через широкі імунітети та привілеї, надані угорським урядом, МІБ становив значний ризик для Європи. Тепер санкції змусили Угорщину припинити своє членство в банку. Хоча ці заходи не спрямовані безпосередньо проти Угорщини, вони все ж є новим етапом ескалації у відносинах між Вашингтоном і Будапештом.

Автор(и): Доктор Андраш Рач, German Council of Foreign Relations (ФРН)

Ціни на нафту зростають: чому і що це означає для війни в Україні

Опек + знижує видобуток нафти. Анонсоване скорочення вже у травні – приблизно на 1,16 млн барелів на добу. Втім, цей крок, стимульований з боку Росії, може призвести до цілком зворотних наслідків. Як у природному газі американські та арабські виробники вже практично повністю зайняли місце на преміальному європейському ринку, так і в нафті «вікно можливостей» для її збуту відкривається для компаній із Сполучених Штатів. Це якщо вони зможуть оперативно зреагувати на скорочення пропозиції з боку традиційних ОПЕКівських постачальників.

Автор(и): Олександр Харченко, Марія Якуб, Дзеркало тижня

Застопорившись в Україні, Кремль дедалі більше звертається до політичного театру

(англ. Stalled in Ukraine, Kremlin Increasingly Turns to Political Theater)

Потрапивши в глухий кут в Україні, Путін посилив політичний театр для досягнення своїх цілей, зробивши ставку на страх, фінансові витрати та втому, щоб розбити альянс Західних країн, який має вирішальне значення для подальшого виживання України та існування її як незалежної держави. Це вимагає оркестровки різних повідомлень для різних аудиторій. Кремлівська пропаганда спрямована на розмивання волі Заходу, одночасно готуючи росіян до болючого тривалого конфлікту. Точно оцінити російську громадську думку неможливо. Але інакодумство ефективно придушується.

Автор(и): Браян Майкл Дженкінс, RAND Corp. (США)

Цікавий прогноз подій. Чого чекати від Китаю найближчим часом

Останнім часом у світі активно обговорюють нову роль Китаю і його перспективи як реального центру сили, бо вже зрозуміло, що Росія втратила будь-які шанси стати одним з кількох полюсів тяжіння. Перспектива Росії перетворюється на регіональну державу і шансів у неї відігравати більш-менш потужну роль стає все менше. Також знижуються шанси утриматися в теперішніх кордонах. Тому не випадково наші західні партнери визначили саме Китай основним конкурентом на близьке, а може і на середньострокове майбутнє.

 Автор(и): Володимир Огризко, NV.ua

Новий світ витоків інформації. Питання його впливу на війну в Україні

(англ. The New World of Leaks. At the heart of the leak is the question of its impact on the war in Ukraine)

Нещодавній витік документів розвідки США в канали соціальних мереж є дивним, серйозним і представляє новий вимір інформаційної незахищеності в епоху цифрових технологій. В основі витоку – питання про його вплив на війну в Україні. Хоча витік стосується поточної розвідданої, його реальний вплив залежить від майбутніх відносин між США та Україною щодо обміну розвіданими.

Автор(и): Веслі Уорк, Center for International Governance Innovation (Канада)

Філіппіни налагоджують відносини зі США та Китаєм

(англ. Philippines Walks Tightrope of Relations with U.S., China)

Президент Філіппін Фердинанд Маркос молодший перезавантажує  відносини із США, причому останнім часом він приймає рішучу проамериканську позиція в зовнішньополітичному дискурсії. Нещодавнє розширення Угоди про посилене оборонне співробітництво (EDCA) (двосторонньої угоди, що дозволяє розширене розгортання американських військ в країні,і будівництво нових об’єктів на існуючих військових, і кульмінація третього міністерського діалогу високого рівня “2+2” між двома країнами) свідчать про швидке відновлення двосторонніх відносин, навіть попри ескалацію напруженості в Південно-Китайському морі і навколо Тайваню.

Автор(и): Asia Pacific Foundation of Canada (Канада)

Німецькі правки до пропозиції Європейської Комісії щодо фіскального управління

(англ. Fixing Germany’s fixes of the European Commission’s fiscal governance proposal)

Німеччина має обґрунтоване занепокоєння щодо плану Єврокомісії з реформування фіскальних правил. Європейська комісія перебуває на завершальній стадії розробки законодавчої пропозиції, яка буде опублікована до кінця квітня, щодо реформування економічного управління Європейського Союзу. Ця пропозиція буде продовженням опублікованого в листопаді плану (European Commission, 2022), в якому викладені основні напрямки мислення Комісії та надано можливість країнам ЄС відреагувати на нього.

Автор(и): Олів’є Бланшар, Джеромін Зеттельмайєр, Bruegel (Бельгія)

Криза представництва в Іракському Курдистані

(англ. The crisis of representation in the Kurdistan Region of Iraq)

Будь-яка дискусія про демократизацію починається з дискусії про представництво. Оцінка стану представництва дає призму для вивчення демократичного потенціалу конкретної структури влади. У цьому документі концепція представництва застосовується до Іракського Курдистану та оцінюється його потенціал для покращення.

Автор(и): Сардар Азіз, Ервін ван Він, Clingendael Institute (Нідерланди)

Ірак між Іраном і Сполученими Штатами: у пошуках балансу

(англ. Iraq between Iran and the United States: Seeking a Balance)

Новий уряд Іраку, який значною мірою покладається на підтримку проіранського блоку в парламенті, прагне до впровадження зовнішньої політики, яка балансує між Іраном і Сполученими Штатами. Крім того, уряд на чолі з прем’єр-міністром Мохаммедом ас-Судані сподівається на поліпшення відносин з арабськими сусідами Іраку, а також з Туреччиною. Ці дипломатичні зусилля, які відображають прагнення уряду привнести деяку стабільність в Ірак і вирішити деякі з основних проблем країни в економіці та сфері безпеки, могли б полегшити військам США виконання завдань на іракській землі в рамках міжнародної коаліції проти ІДІЛ. Останнім часом також помітно зменшилася кількість нападів на американські війська на території Іраку, в яких звинувачували “шиїтську вісь”. У той же час уряд аль-Судані, який спирається на підтримку партнерів по коаліції, забезпечив стимули та фінансові виплати проіранським збройним формуванням в Іраку, призначивши високопоставлених членів цих збройних формувань на високі посади в владних установах.

Автор(и): Ярон Шнайдер, Денніс Цитріновіч, INSS (Ізраїль)

Меню