Куди прямує політика Китаю в 2023?
(англ. Where Is China’s Politics Headed in 2023?)
2022 рік став неосяжно важким для китайських політиків. Іноді здається, що аналіз діянь КНР виглядає немов нескінченна гра запитань: від «Скільки знав Китай про плани росії вдертися в Україну?», до «Чому екс-лідера КПК було демонстративно виведено з 20 партійного конгресу?». Крім цих питань, минулий рік вибудував інші проблеми навколо Китаю, як економічну стагнацію та загрозливе геополітичне становище. Замість переходу до більш зваженої та м’якішої політики, уряд КНР зробив низку політичних прорахунків. Проте сьогодні, коли партійні та ковідні питання майже вирішені, чи стане 2023 менш турбулентним для китайської політики?
Автор: Ден Маклін, «The Diplomat»
Україна готується до руйнівного наступу росії на сході
(англ. Ukraine Braces for Grisly Russian Offensive in the East)
Україна готується до жахливого наступу Росії на Донбасі. Москва зосередила сотні тисяч військ на сході країни, використовуючи тактику грубої сили та хвилі людей, намагаючись зруйнувати оборону Збройних сил України. На тлі нещодавнього сплеску бойових дій багато військових аналітиків вважають, що довгоочікуваний російський наступ уже триває і, як очікується, прискориться з наближенням першої річниці вторгнення.
Автор: Ємі Маккінон, «Foreign Policy»
Новий ядерний порядок
(англ. New nuclear order)
Більше ніж півстоліття глобальна система нерозповсюдження ядерної зброї підтримує міжнародну безпеку та сприяє розширенню багатьох мирних застосувань ядерної науки та технологій. Вторгнення Росії до України є найбільшим випробуванням глобальної рішучості, щодо уникнення ядерного конфлікту та забезпечення безпеки однієї з найбільших ядерно-енергетичних програм у Європі.
Автор: Доктор Патриція Левіс, «Chatham House»
Що станеться, якщо Швеція та Фінляндія розділяться на шляху до НАТО?
(англ. What would happen if Sweden and Finland split up their NATO bids?)
Після подачі офіційних заявок на членство в НАТО, прийняття Швеції та Фінляндії до лав альянсу пішло з історичною швидкістю. Станом на вересень 2022 до ратифікації заявок приєдналися 28 з 30 країн альянсу, проте з того часу процес зайшов у глухий кут через позиції Угорщини та Туреччини. Тоді коли обидві країни домовилися спільно іти до членства в НАТО, а Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган погрожує блокуванням заяви Швеції, це призвело до низки дискусій у Фінляндії на різних рівнях. Головним питанням постає у подальшому самостійному шляху Фінляндії до лав НАТО; останні опитування показують, що приблизно 53% фінів підтримують ідею іти далі без шведів.
Автори: Ерік Адамсон, Мінна Оландер, «Atlantic Council»
Як китайські ядерні амбіції змінять політику стримування?
(англ. How China’s Nuclear Ambitions Will Change Deterrence?)
Китай планує розширити свій ядерний арсенал від кількох сотень боєголовок до тисяч до 2030 року. Станом на 2030 рік КНР зможе мати приблизно до 1550 ядерних зарядів, що є взаємно визнаним лімітом між США та росією за договором від 2010 року. Проте китайська ядерна розбудова докорінно змінює геополітику. Домінуюча останні півстоліття Американо-російська біполярна система починає трансформуватися в менш стабільну монополярну. Її головним ризиком є зміна полюсності стовпів стримування гонки ядерних озброєнь.
Автор: Єндрю Ф. Крипіневіч молодший, «Hudson Institute»
Довгоочікуване повернення Японію у геополітику
(англ. Japan’s Long-Awaited Return to Geopolitics)
Вторгнення росії в Україну повернуло Європу в часи брутальних агресій Другої світової війни та стало переломним моментом в історії на рівні з іншими подіями, такими як падіння Берлінського муру, трагедія 9/11 та ін. Водночас у велику геополітичну гру повертається трохи менш помітний, проте не менш важливий актор Міжнародних відносин – Японія. Лише з середини грудня 2022 по січень 2023 Японія докорінно переглянула післявоєнну доктрину та запропонувала замінити її новітньою стратегією, при прийнятті якої країна вступить на новий міцний шлях розвитку.
Автор: Джофрі Хорнунг, «RAND inc»
У безвихідному положенні з сучасною владою Пакистану, партія Імрана Хана зіткнулася з інституційним переслідування
(англ. In a Stalemate with Pakistan’s Rulers, Imran Khan’s Party Faces an Institutional Crackdown)
Республіка Пакистан переживає скрутні часи. Політика сучасного уряду веде до краху. Економічний занепад загрожує країні дефолтом, тероризм та сепаратизм прогресує: остання терористична атака в мечеті у Пешаварі забрала життя майже 100 людей. На їх фоні сучасний уряд стикається з власною проблемою у вигляді опозиційної партії колишнього прем’єр-міністра Пакистану, Імрана Хана, чия популярність стрімко зростає серед населення як на федеральних, так і суспільних опитуваннях. Підтримка екс-прем’єра залишається суттєвою навіть попри намагання армії та уряду перешкоджати цьому. В свою чергу такі дії ведуть до інституційного краху країни.
Автор: Аріф Рафік, «Australian Institute of International Affairs»
Покарати «путінську агресію»
(англ. Punish Putin’s Aggression)
У багатьох державах, зокрема у Франції та Німеччині, у побуті існує наступна теза: «аби вдалося змусити володимира путіна припинити загарбницьку війну в Україні, він повинен досягти хоча б чогось в ній». Без певної суттєвої вигоди, війна путіна буде виглядати лише марною тратою ресурсів. Він втратить усе: обличчя, статус та, можливо, навіть голову. Зіткнувшись з такою небезпекою, він може вдатися до інших рішень, зокрема до ядерної зброї. Хоча адміністрація Президента США і наголошує, що остаточне слово у переговорах буде лише за Україною та на її користь, серед інших урядів західних держав існує ідея територіального компромісу з росією. В історії наявні низка прикладів схожих воєн, коли цивілізовані держави не пішли на погрози Третього Рейху чи Японії. Німеччина та Японія зробили висновки та змінилися; отже, чи може на росію чекати такий самий шлях?
Автор: Вальтер Клеменс, «CEPA»
“Одіозна” спадщина китайських інвестицій в Африці. Ангола
(англ. The “Odious” Legacy of Chinese Development Assistance in Africa: The Case of Angola)
Новий міністр зовнішніх справ КНР, Цин Ган, відзначив своє обрання на посаду офіційним візитом до одного з найпріоритетніших клієнтів Китаю в Африці – Анголу. Прибуття Цин Ган несло у собі китайські кредити на суму більше 250 мільйонів доларів на продовження будівництва високошвидкісної технологічної мережі. Однак, не всі китайські подарунки такі приємні, як здаються; навпаки остання фінансова складова виявилася досить таки токсичною. Приклад економічної взаємодії Анголи з КНР викликає питання по відношенню надійності та сутності китайських позик на сприяння розвитку інфраструктури серед африканських країн, що розвиваються, та їх зміни рівню їх відносин із США.
Автори: Рафаель Маркес де Мораїс, Томас Дж. Дуестерберг, «Hudson Institute»
Послання до Штатів має чого навчити трансатлантичну єдність
(англ. State of the Union has lessons for transatlantic unity)
Аналіз ключових зовнішньополітичних аспектів щорічного звернення президента Джо Байдена та його значення для майбутньої Мюнхенської конференції з безпеки та наступного року. Торгівля та економіка є ключовими сферами, на які слід звернути увагу. Поділ на Китай зараз приніс би високу ціну. Мюнхен може перейти з розмов до дій щодо України. Необхідно вирішити проблеми безпеки на Близькому Сході.
Автор: Денієл В. Дрезнер, «Chatham House»