Компаративний аналіз експансіоністської політики Росії у Придністров’ї, на Донбасі і в Криму та в Абхазії і Південній Осетії: паралелі та відмінності

Україна має сумнівну перевагу бути третім, після Молдови та Грузії, об’єктом російської новітньої військової агресії. Досвід цих країн є, з одного боку, безцінним для нас, а з іншого – недооціненим нами. Порівняльний аналіз участі Росії в розвитку конфліктів за останні 27 років дозволяє говорити про те, що придністровський, південноосетинський, абхазький конфлікти, війна в Грузії, війна на сході України і окупація Криму є частинами більшого, системного явища російської зовнішньої політики — російського експансіонізму.

 

Протистояти загрозам, які несе російський експансіонізм, можна навіть за умов очевидної неспівмірності силових потенціалів, економічних та ресурсних можливостей. Адже агресор так само обмежений у виборі тактики та інструментів і зазвичай іде протореним шляхом. Україна вже скористалася уроками конфліктів в Грузії та Молдові і не зробила непоправних помилок. Але корисний ефект від дослідження особливостей агресії Росії в трьох країнах, обміну досвідом між Україною, Грузією та Молдовою та об’єднання зусиль, – далеко не вичерпаний як для цих країн, так і для країн Заходу. Головним наслідком вірного розуміння витоків, мотивів та головних ознак російського експансіонізму має стати вироблення системної колективної міжнародної політики протистояння агресії РФ.

 

Меню