
2021 був для Дипломатичної академії України роком нових проєктів, роботи в умовах коронавірусної турбулентності та комбінації різних форм і форматів навчання.
Ми як команда продемонстрували свою професійність, гнучкість та адаптацію до викликів сучасності і повністю виконали завдання, поставлені перед нами керівництвом Міністерства закордонних справ України.
Геннадій Надоленко, Директор Дипломатичної академії України
Розгорнути
Нами було підготовлено ряд нових навчальних курсів. Серед них, розроблений спільно з МЗС України, курс з економічної дипломатії, як одного з найпріоритетніших завдань зовнішньополітичного курсу України. Також вперше в історії української дипломатії був розроблений та апробований курс з кулінарної дипломатії.
ДАУ приділяло багато уваги таким питанням як: кібербезпека, публічна і цифрова дипломатія, агродипломатія та протидія дезінформації. За цей рік нам вдалося збільшити кількість навчальних заходів, які проводилися англійською мовою до 30%. І наша ціль на наступний рік – це 50% навчання англійською мовою.
Це амбітна ціль, яку ми маємо і плануємо реалізувати разом з нашими міжнародними партнерами. Оскільки у цьому році ми дали старт
проєкту «Тристороння дипломатична ініціатива», яка включає професійну підготовку дипломатів як України, так і країн-учасниць Східного партнерства та Чорноморського регіону, а Дипломатична академія України перетворюється на міжнародний, регіональний навчальний хаб.
Рік, що минає був насичений на різноманітні події. Починаючи зі святкування 90-річчя від дня народження Геннадія Удовенка, і завершуючи дискусіями в рамках Інтелектуального клубу ДАУ та круглих столів з найбільш актуальних тем міжнародних відносин.
Дякую команді ДАУ, колегам з МЗС України і всім, хто допомагав нашій інституції у виконанні поставлених завдань і досягнені цілей!
Цифри 2021




Нове в 2021
Основні напрямки діяльності Дипломатичної академії України:
- створення умов для постійного розвитку професійної компетентності
- вдосконалення рівня володіння іноземними мовами посадових осіб дипломатичної служби в умовах COVID-19.
Професійне навчання здійснювалось очно в аудиторіях, дистанційно з використанням інформаційно-комп’ютерних технологій (сервіси Webex, Zoom, Skype, Google Drive) та власної освітньої платформи «Академія онлайн»*.
*в залежності від рівня епідеміологічної ситуації в країні.
Розгорнути
За звітний період Дипломатична академія України забезпечила професійне навчання 609 посадових осіб дипломатичної служби, підвищення професійної компетентності у сфері зовнішніх зносин 685 держслужбовців та іншомовну підготовку професійного спрямування (рівні А1-С1) 400 дипломатів, що відповідає обсягам державного замовлення, сформованого МЗС України на 2021 рік.
Активну діяльність з підвищення професійної компетентності проводило Регіональне відділення ДАУ в місті Одеса, яке забезпечило навчання 182 державних службовців Луганської, Миколаївської та Одеської областей.
Також ДАУ спільно з експертами провідних дослідницьких та аналітичних установ країни організувала та правела 5 науково-практичних заходів та 7 закритих експертних обговорень із залученням колишніх міністрів закордонних справ України, послів, керівництва МЗС, інших державних органів та експертів, під час яких було розглянуто актуальні проблеми міжнародних відносин та зовнішньої політики України.
Протягом року Дипломатична академія України продовжила розвивати міжнародне співробітництво з провідними дипломатичними навчальними закладами та аналітичними центрами іноземних держав. Була організована перша зустріч керівників дипломатичних навчальних закладів країн Чорноморського регіону.
Професійне навчання
У 2021 році Академія забезпечила професійне навчання 609 посадових осіб дипломатичної служби, в рамках 30 навчальних заходів, з яких: 17 заходів пройшло в очній формі та 13 заходів – онлайн.
Топ 5 напрямків за кількістю відвідувань:
- Публічна дипломатія
- Ефективні комунікації
- Психологічна підготовка
- Міжнародно-правові питання
- Протидія дезінформації
Розгорнути
185 осіб взяли участь у 12 спеціалізованих курсах з політичної роботи, економічної дипломатії, практики консульської роботи та публічної дипломатії, у рамках підготовки дипломатів та переможців відкритих конкурсів до ротації на посади в ЗДУ.
685 державних службовців пройшли підвищення професійної компетенції на базі Центру професійної підготовки ДАУ. Це було здійснено відповідно до державного замовлення сформованого МЗС України та розпорядження Міністра закордонних справ щодо посилення співробітництва з регіональними органами влади.
Для працівників інших органів державної влади було організовано та проведено 13 тематичних семінарів (переважно онлайн), з яких 3 – англійською мовою, а саме: кібербезпека, міжнародне право і агресія, Східне партнерство.
Активно використовувалася освітня платформа ДАУ «Академія онлайн», на якій у 2021 році пройшли навчання ще 648 державних службовців 64 органів державної влади України.
Найбільш популярними навчальними курсами були: «Службовий етикет», «Організація та протокольний супровід переговорів та міжнародних візитів», «Кібердипломатія та цифрова політика» та «Стратегічні комунікації»
Діяльність Одеського регіонального відділення ДАУ
Основна мета діяльності регіонального відділення – забезпечення професійного навчання посадових осіб дипломатичної служби, працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, проведення інформаційно-комунікативних заходів з питань зовнішньої політики в південних та східних регіонах України.
У 2021 році Одеське регіональне відділення ДАУ організувало та провело 4 навчальних заходи, в яких взяли участь 182 працівника органів державної влади та місцевого самоврядування Одеської, Миколаївської та Луганської областей.
Навчання проводилося з актуальних питань зовнішньої політики України, інформаційної безпеки, дипломатичного протоколу та етикету, організації візитів та зустрічей з іноземними партнерами.
Професійне навчання за підтримки іноземних партнерів
Протягом поточного року Академія активно залучала провідних іноземних фахівців до професійного навчання.
У 2021 році за сприяння іноземних партнерів Дипломатичної академії України – Естонської школи дипломатії, Нідерландського інституту міжнародних відносин «Клінгендейл», Американських рад з міжнародної освіти в Україні, представництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, програми академічних обмінів «Стипендії імені Фулбрайта» – було організовано та проведено 13 навчальних заходів англійською мовою, в яких взяли участь 298 дипломатів та працівників інших органів державної влади.
Викладацький склад

Професійне навчання посадових осіб дипломатичної служби та працівників інших органів державної влади забезпечувалось працівниками Дипломатичної академії України, посадовими особами МЗС України та інших державних органів, досвідченими дипломатами, фахівцями науково-дослідних інститутів та аналітичних центрів, а також іноземними фахівцями.
Загалом до навчального процесу в Дипломатичній академії України було залучено 142 вітчизняних та закордонних фахівців, з них: 49 працівників апарату МЗС України, 65 українських експертів, 4 співробітники ДАУ та 13 іноземних експертів.
Мовна підготовка
У 2021 році мовна підготовка дипломатів проходила у змішаному форматі як в аудиторіях, так і онлайн, що відповідало пріоритетним завданням, які ставилися перед Центром мовної підготовки – безперебійний процес вдосконалення мовних навичок дипломатів МЗС України.
Розгорнути

400 працівників дипломатичної служби підвищили рівень іншомовної компетенції за 11 іноземними мовами (рівні А1-С1): англійською, німецькою, французькою, іспанською, арабською, китайською, італійською, сербською, чеською, турецькою та польською, в рамках 31 мовної групи.
Крім того, проводилися індивідуальні заняття з керівним складом МЗС України.
Тестування та оцінювання
У 2021 році Центром мовної підготовки проводилися чотири типи тестувань:
- Інтродуктивне / діагностичне тестування для подальшого розподілу на мовні групи;
- Визначення рівня володіння іноземною мовою співробітниками МЗС для надання мовної характеристики (рівні А1-С1);
- Кваліфікаційні іспити на отримання сертифіката (рівні А2-С1) або довідки (рівень А1);
- Визначення рівня володіння іноземною мовою кандидатами на заміщення вакантних посад в ЗДУ і центральному апараті МЗС та отримання відповідної довідки про рівень володіння іноземною мовою (рівні А1-С1).
І – За результатами діагностичного тестування у січні та вересні 2021 року було сформовано 30 та 31 мовні групи відповідно.
ІІ – організовано та проведено 190 співбесід з 21 іноземної мови: англійська – 107 осіб, іспанська – 5 , французька – 11 , німецька – 13 , польська – 13, арабська – 3, італійська – 8, словацька – 1, турецька – 5, хорватська – 1, китайська – 1, португальська – 2, чеська – 5, угорська – 1, сербська – 3, румунська – 3, словацька – 2, словенська – 2, іврит – 1, гінді – 2, урду – 1.
ІІІ. Кваліфікаційні іспити: склали 182 особи: англійська – 93, французька – 45, німецька – 13, іспанська – 15, китайська – 5, італійська – 5, сербська – 4, турецька – 1, арабська – 1.
IV. Cтаном на 06.12.2021 р. було визначено рівень володіння іноземною мовою 517 кандидатів, які брали участь у конкурсах на зайняття посад у ЗДУ та структурних підрозділах центрального апарату МЗС України. Тестування проводилися з 26 іноземних мов:
англійська (302), арабська (10), іспанська (28), італійська (4), китайська (9), німецька (46), польська (34), турецька (4), французька (40), сербська (5), чеська (6), словацька (1), болгарська (1), японська (4), хорватська (2), румунська (1), португальська (3), білоруська (1), нідерландська (1), новогрецька (3), шведська (2), в’єтнамська (1), індонезійська (2), перська (5), гінді (1), угорська (1).


Навчально-методична робота
Робота Центру була спрямована на забезпечення ефективного процесу тестування та навчання з підвищення рівня мовної підготовки співробітників МЗС шляхом використання сучасних інтерактивних методів, інноваційних технологій та засобів дистанційного і змішаного навчання.
За звітний період:
- створено навчальні та методичні матеріали для онлайн курсів з іноземної мови професійного спрямування;
- оновлено інтродуктивні/діагностичні тести (англійська, французька, іспанська, німецька, італійська мови) та тести для кандидатів на заміщення вакантних посад МЗС, матеріали для проведення випробування на визначення рівня володіння іноземною мовою та надання мовної характеристики, тести рубіжного/модульного контролю знань.
- видано навчальні посібники: «Тренувальні тести з французької мови: дипломатія і зовнішня політика» – рівні А1-С1. Київ, Кам’янець-Подільський, 2021, 186 с.; «Тренувальні тести з іспанської мови: дипломатія і політика» – рівні В1-В2. Київ, Кам’янець-Подільський, 2021, 259 с.;
- підготовлено до друку навчальний посібник «Тренувальні тести з німецької мови» – рівні А1-С1.
Науково-комунікаційні заходи
З метою створення на базі Академії експертного майданчика для інформаційно-аналітичної підтримки зовнішньополітичної діяльності МЗС України у 2021 році ДАУ проводила наукові та науково-практичні заходи.
Розгорнути
Було запроваджено проведення закритих експертних круглих столів для обговорення та аналізу найбільш актуальних для України зовнішньополітичних питань.
Таких заходів було організовано 7. Їхніми учасниками були колишні міністри закордонних справ України, посли, керівництво МЗС та інших державних органів, а також висококваліфіковані іноземні дипломати та вітчизняні експерти. За результатами круглих столів було підготовлено відповідні рекомендації для ОПУ та МЗС України.
Також у співпраці з провідними науково-дослідними установами та аналітичними центрами України було організовано 5 науково-комунікаційних заходів з актуальних питань міжнародних відносин та зовнішньої політики України.
Директор Дипломатичної академії України впродовж року підготував та опублікував у різних виданнях 9 наукових та публіцистичних матеріалів з актуальних питань зовнішньої політики України та діяльності Дипломатичної академії України. А також взяв участь у 3 міжнародних наукових конференціях в м. Баку (Азербайджан), Абу-Дабі (Об’єднані Арабські Емірати) та Львові (Україна) з актуальних проблем сучасної дипломатії.
Міжнародне співробітництво
Станом на грудень 2021 року Дипломатична академія України підтримує партнерські відносини з 90 закордонними профільними установами. Найбільш активним та результативним є співробітництво з Естонською школою дипломатії.

Розгорнути
Продовжуючи інтеграцію в міжнародний профільний освітній простір, Дипломатична академія України за звітний період уклала 3 меморандуми про співпрацю з Інститутом Ріо Бранку при МЗС Федеративної Республіки Бразилія, Інститутом політичних та міжнародних досліджень при МЗС Ісламської Республіки Іран та Європейською академією дипломатії (Польща).
У 2021 році за участі Шведського інституту, Естонської школи дипломатії та Дипломатичної академії України було започатковано дворічний міжнародний проєкт Тристороння дипломатична ініціатива .
Мета проєкту – сприяння інституційному розвиткові Дипломатичної академії України як провідного навчального закладу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції країн Східного партнерства.
У рамках Тристоронньої дипломатичної ініціативи в грудні 2021 року відбулася перша зустріч керівників дипломатичних навчальних закладів країн Чорноморського регіону (Азербайджан, Грузія, Молдова, Румунія, Туреччина, Україна), за результатами якої було визначено шляхи посилення співробітництва в галузі підготовки дипломатів країн регіону.
Також у цьому році Дипломатична академія України активно посилювала співпрацю з українськими навчальними закладами, які здійснюють підготовку міжнародників, та різними громадськими організаціями з питань, що становлять спільний інтерес.
Новими партнерами Дипломатичної академії України стали 6 національних партнерів: Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Національний університет біоресурсів та природокористування, Комісія зі стандартів державної мови, ПАТ «Експортно-кредитне агентство», ГС «Українська асоціація бізнесу і торгівлі» та Ukrainian global School. Тепер мережа вітчизняних партнерських установ ДАУ налічує 51 установу.
Публічно-іміджева діяльність
Основними завданнями у 2021 році були:
- забезпечення високого рівня інформаційного супроводу діяльності академії на офіційному сайті та сторінках в соціальних мережах;
- підтримка навчального процесу;
- комунікаційний та медіасупровід заходів;
- організація та проведення освітньо-комунікативних заходів з культурної та наукової дипломатії;
- розробка та контент-супровід роботи власної освітньої платформи самостійного навчання «Академія онлайн».
2021 Рік Удовенка

Справді, дипломатична робота — це пошук компромісу, проведення переговорів, толерантне ставлення одне до одного, що було навіть за радянських часів, незважаючи на конфронтацію, холодну війну. Я мав величезний досвід роботи в ООН і хотів його перенести в стіни парламенту. Виступаючи в парламенті, а особливо під час зустрічей із виборцями, я казав: нам вдавалося досягати в ООН компромісу між великими та малими державами, між білими і чорними, між багатими і бідними. А ми, українці, не можемо знайти спільні підходи до розв`язання якоїсь проблеми, щоб у нас не було ненависті одне до одного.
ГЕННАДІЙ ЙОСИПОВИЧ УДОВЕНКО
(22 ЧЕРВНЯ 1931 — 12 ЛЮТОГО 2013)
Розгорнути
- Геннадій Удовенко у Rochester City Hall для святкування відновлення Незалежності України
- Ювілейний вечір пам’яті з нагоди 90-річчя від Дня народження Геннадія Йосиповича Удовенка
- «Кредо дипломата» – стаття Геннадія Надоленка для видання “Дзеркало тижня”
- «Я — українець!»: як Геннадій Удовенко на політико-дипломатичному фронті відстоював незалежність України – стаття Станіслава Желіховського для Foreignpolicy
- Відеоспомин “Геннадій Удовенко – українцям у світі”, створений Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ “Львівська політехніка”
- Дипломатична формула Удовенка
- Про історичні віхи та постаті української дипломатії в ефірі програми Факти ICTV
- У рубриці “Обличчя МЗС” про Геннадія Йосиповича Удовенка
- Дипломатична академія України урочисто відкриває «Рік Удовенка»
Про нас пишуть
- Митрополит Епіфаній взяв участь у відкритті виставки картин на рештках російських ракет в Дипломатичній академії України
- Суспільне про виставку картин із приватної колекції Моргана Вільямса: “Голодомор: очима українських художників”
- Укрінформ про відкриття виставки картин «Голодомор: очима українських художників»
- Про історичні віхи та постаті української дипломатії в ефірі програми Факти ICTV
- Незабаром в ефірі інтерв’ю директора Дипломатичної академії телеканалу ICTV, спеціально до Дня працівників дипломатичної служби